FTX CEO’su SBF’den hack çözümü: En fazla 5 milyon $ ödül verilsin

Kripto para endüstrisinde son dönemde yaşanan hack olaylarının sayısı şirketlerin de bu konuyla ilgili çözüm arayışını hızlandırdı. FTX borsasının kurucusu ve CEO'su olan Sam Bankman-Fried ise konuyla ilgili ilginç bir öneri sundu.

2022 yılında yaşanan kripto para bağlantılı hack olaylarında çalışnan miktarın değeri 3 milyar dolara ulaşırken, kripto para şirketleri de bu konudaki çözüm arayışlarına devam ediyor. FTX borsasının genç CEO’su Sam Bankman-Fried ise hacker’larla yapılacak anlaşmaların olabildiğince sınırlı tutulmasını isteyenlerden oldu.

Çalınan 100 milyon doların yarısını aldı

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde merkeziyetsiz finans protokolü Mango hack’lenmiş ve platformdan 100 milyon dolarlık varlık çalınmıştı. Hacker ise Mango ile anlaşarak meblağın 50 milyon dolarını geri göndermiş, diğer yarısını ise kendine almıştı.

Ya 5 milyon dolar ya yüzde 5

İşte bu tür anlaşmaların sektöre zarar verebileceğini düşünen FTX CEO’su, hacker’lara verilecek meblağın ya maksimum 5 milyon dolar ya da çalınan meblağın yüzde 5’inin ödenmesi gerketiğini savundu. SBF, fikirlerini FTX’in blog sitesinde yazdı.

Hacker’ın iyi niyetli olmasının da önemli olduğunu belirten SBF, bu tür önlemlerin saldırıların yüzde 98’ini önleyeceğini iddia etti ancak doğru standartları bulma konusunda da tam anlamıyla emin olamadığını belirtti.

Bilindiği üzere bazı hacker’lar sektörün iyiliği için sistem açıklarını yönetimlere bildiriyor ve bunun karşılığında çok küçük paralar alabiliyor.

Kripto para endüstrisinde son dönemde yaşanan hack olaylarının çoğunun merkeziyetsiz finans protokollerine yönelik olduğu biliniyor. Hacker’lar daha çok flash loan denilen ani kredi saldırıları düzenliyorlar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl