FTX’in çöküşü, Washington’da yasa çalışmalarını altüst etti

FTX'in iflası ve CEO Sam Bankman-Fried'in istifasından sadece saatler sonra, şüpheli bir hack saldırısı, müşteri hesaplarından yüz milyonlarca dolar değerinde kripto paranın boşaltılmasıyla sonuçlandı. İflasla birlikte bir gecede gerçekleşen saldırı ile Bahamalar merkezli borsanın kullanıcılarının varlıklarını kurtarma şansı da önemli ölçüde azaldı. Bu durum Washington gündemine regülasyon tartışmalarını geri getirdi.

Kripto para borsası FTX’in çöküşü, kripto endüstrisinin yakın vadede Kongre aracılığıyla olumlu yasalar çıkarma umutlarına da bir darbe indirdi ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile diğer regülatörler üzerindeki baskıyı artırdı.

Wall Street Journal‘ın konuyla bilgi sahibi olan kişilere dayandırdığı haberine göre, geçtiğimiz perşembe günü, Senato Tarım Komitesi iki partili kripto tasarısını biçimlendirme planı rafa kaldırıldı. FTX’in katkılarıyla hazırlanan tasarı, kripto endüstrisinden geniş destek almıştı.

Bir yıldan uzun süredir devam eden kripto para politikası anlaşmazlıkları, FTX’in çöküşüyle ortaya çıkan istikrarsızlığın bir sonucu olarak tamamen altüst oldu.

SEC başkanı tasarıya sert çıktı

SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, Tarım Komitesi’nin tasarısını eleştirdi. Gensler, söz konusu tasarının 100 trilyon dolarlık menkul kıymet piyasasının 90 yıllık yasalarını baltalayacağını iddia etti. Bu karşı çıkış, alışılmadık bir durum olduğundan şaşkınlıkla karşılandı.

Politico’nun aktardığına göre, Senato Tarım Başkanı Debbie Stabenow ve Senatör John Boozman tarafından önerilen, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na kripto para borsalarının denetimini verme planı, tüketici grupları ve kripto endüstrisi lobicilerinin sert muhalefetiyle karşılaşacak.

Hill’deki çok sayıda kaynağa göre Bankman-Fried tasarının en büyük destekçilerinden biriydi ve FTX’in çöküşünün yalattığı kriz sonrası daha fazla kripto para şirketi başarısız oldukça Kongre üyeleri kripto paraya yaklaşımlarını yeniden gözden geçirme baskısıyla karşı karşıya kalacaklar.

“Kongre’nin harekete geçmesi gerekiyor”

Kripto karşıtlığıyla tanınan ABD Temsilcisi Brad Sherman pazar günü yaptığı açıklamada, “Milyarder kripto kardeşlerin Washington’u milyonlarca dolarlık kampanya katkıları ve lobi harcamalarıyla doldurarak yasaları engelleme çabaları etkili oldu.” dedi.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) sözcüsü Steven Adamske de yaptığı açıklamada, “Geçen hafta yaşanan olaylar Kongre’nin harekete geçmesi gerektiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl