Web3 projesinin fonları FTX’te kaldı: Çalışanlar işten çıkarılacak

Nijeryalı kripto girişimi Nestcoin’in CEO’su Yele Bademosi, operasyonel fonlarının şu anda iflas eden kripto para borsasında sıkışıp kalması nedeniyle şirketin FTX'in çöküşünden fazlasıyla etkilendiğini açıkladı.

Kripto kredi platformu BlockFi, Porto Riko merkezli bir kripto para yatırım yönetimi girişimi olan Ikigai gibi FTX’ten etkilenen şirketlere her gün bir yenisi daha ekleniyor.

Nijeryalı Web3 girişimi Nestcoin’den yapılan açıklamaya göre, yatırım turları sırasında topladığı fonların bir kısmını FTX’te muhafaza etti. FTX’in kardeş şirketi Alameda Research, Nestcoin’in şubat ayındaki 6.5 milyon dolarlık tohum öncesi kaynak yaratma turunda yatırımcıydı.

4 milyon dolar kaldı

Nestcoin’in CEO’su Yele Bademosi yaptığı açıklamada, “Topladığımız sabit coin yatırımının önemli bir kısmını, yani günlük operasyon bütçemizi saklamak için birebir ilişkili olduğumuz borsa FTX’i kullandık” dedi. Financial Times tarafından yayımlanan haberde Bademosi’nin bahsettiği bu “önemli kısmın” 4 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

FTX, bir hafta önce mevduatlarını çekmeye çalışan müşteriler nedeniyle çöktü. Borsanın Alameda’yı kurtarmaya yardımcı olmak için müşteri fonlarını zimmetine geçirdiği iddiaları ve borsanın bilançosunda 8 milyar dolarlık bir açık olduğuna dair iddialar sonrası Sam Bankman-Fried’in büyük imparatorluğu çöktü.

Çalışanların yarısı işten çıkarılacak, maaşlar düşürülecek

Nestcoin, nakit paraya erişimini kaybetmesinin bir sonucu olarak planlarında değişiklik yapması gerekeceğini bildirdi. Bu değişikliklerin bir parçası olarak şirket, çalışanlarının neredeyse yarısının işten çıkaracak ve kalan işçilerin maaşlarında yüzde 40 kesintiye gidecek. İşgücünün bir kısmının da 2 aya kadar ücretsiz izin alması gerekebilir. Bademosi’nin, şirket bu zorlu dönemi atlatmaya çalışırken tazminatından feragat ettiği belirtildi.

Daha önce Binance’de direktör olarak çalışan Bademosi ve daha önce Bundle Africa’da çalışan Taiwo Orilogbon 2021 yılında Nestcoin’i kurdu. Şirket kendisini Nijeryalılar ve Afrikalılar için NFT’ler, oyna-kazan (P2E) oyunları, Metaverse ve DeFi gibi kripto sektörlerine erişebilecekleri bir Web3 ağ geçidi olarak tanımlıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl