SBF’nin en yakın ortakları Caroline Ellison ve Gary Wang suçlarını itiraf ettiler

FTX CEO'su Sam Bankman-Fried'in ABD'ye iadesi onaylanırken, onun en yakın çalışma arkadaşlarından ikisi olan Caroline Ellison ve Gary Wang da suçlarını itiraf ettiler. İkilinin ABD'li yetkililerle işbirliğine gittikleri belirtildi.

FTX ve Alameda iflas soruşturmalarında bu gece flaş bir gelişme yaşandı ve Alameda eski CEO’su Caroline Ellison ile FTX’in kurucularından olan Gary Wang için New York Güney Bölge Savcılığı yeni suçlamalarda bulundu ve ikili aleyhine dava açtı.

Öte yandan Wang ve Ellison da suçlarını kabul ettiler ve ABD’li yetkililerle anlaşma yoluna gittiler.

SEC ve CFTC’den de dava

Bunlarla birlikte ABD’nin iki regülasyon kurumu Menkul Kıymetler Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) da Ellison ve Wang aleyhine ayrıca dava açtılar. CFTC’den yapılan açıklamada, suçlama dosyasında değişikliğe gidildiği ve ikilinin konu hakkındaki sorumluluklarını reddetmediği dile getirildi. SEC’nin açıklamasında ise FTX’in token’ı olan FTT için “security token” yani “menkul kıymet token’ı” nitelendirmesinin kullanılması da gözlerden kaçmadı.

Gary Wang ve Caroline Ellison

Başsavcı Williams’tan açıklama: SBF şu an FBI gözetimi altında

Davanın başsavcısı olarak ön plâna çıkan Damian Williams da Twitter hesabından yaptığı açıklamada Wang ve Ellison’un suçlarını itiraf ettiklerini ve bu konuya karışan başka kişiler varsa onların da en kısa sürede kendileriyle iletişime geçmelerini talep etti. Williams, “Sabrımız sınırsız değil” dedi.

Bahamalar kurumlarına da teşekkür eden Williams, SBF’nin bundan sonra FBI gözetimi altında olduğunu dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

“SBF şu anda FBI gözetimi altındadır. En kısa sürede New York Bölge Mahkemesi’ne sevk edilecek ve hakim karşısına çıkacaktır”

Gary Wang’ın avukatı yaptığı açıklamada, “Gary bu olaydaki sorumluluklarını kabul ediyor ve bir tanık olarak söyleyeceklerini çok ciddiye alıyor” dedi.

Salame konusunda bir gelişme yok

FTX’in Bahamalar’daki üst düzey yöneticilerinden biri olan ve kısa süre önce yaptığı “Müşteri varlıklarını FTX’ten Alameda’ya geçirecek iki isim var bunlardan biri baş mühendis Nishad Singh, diğeri ise Gary Wang” açıklamasıyla ses getiren Ryan Salame hakkında bir açıklama yapılmaması da dikkat çekiyor.

Salame, Bahamalar’da yetkilileri, fonların transfer edildiğine dair uyaran ilk isimdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl