Wall Street analistinden FTX’e ‘dot-com’ çöküşü benzetmesi

Kripto para borsası Coinbase’in rakip rakibi FTX’in çöküşü bazıları tarafından Coinbase’in yeni müşteriler kazanması ve kripto işlem hacimlerini genişletmesi için bir potansiyel olarak görülüyordu. Ancak yüz milyarlarca dolarlık varlıkları yöneten finans grubu Mizuho’nun analisti Dan Dolev’e göre, FTX’in çöküşünün Coinbase için net bir fayda sağlayacağını düşünen Coinbase yatırımcıları pek fazla heyecanlanmamalı.

FTX etkisini dot-com çöküşüne benzetti

Analist Dolev, cuma günü CNBC’ye verdiği röportajda, yatırımcı güveninin 20 yıl önce teknoloji hisselerindeki dot-com çöküşüne benzer şekilde azalmasıyla kripto paralar için görünümün kasvetli olduğunu söyledi.

Dolev, “Bence kripto öldü ve Coinbase’e yatırım yapmanın sadece zaman kaybı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Ünlü analist, “Tüketici ilgisiz. Dot-com balonuna dönecek olursanız, insanların teknoloji hisselerine dönmesi beş yıl kadar sürdü ve bunlar gerçek işletmelerdi.” şeklinde devam etti.

FTX çöküşü ve FTT token’larına değinen Mizuho analisti, “Bence tüketiciler fazlasıyla korkuya kapılacak, çünkü FTX size bir gün dünya değerinde olabileceğinizi ve ertesi gün elinizde hiçbir şey kalmayacağını gösterdi” ifadelerini kullandı.

“Sektöre güvensizlik, gölgede bırakır”

Dolev, FTX fiyaskosunun bir sonucu olarak Coinbase için pazar payındaki herhangi bir artışın, esas olarak kripto para endüstrisindeki yaygın güven erozyonu nedeniyle “büyük resimdeki küçük ayrıntı” olacağını tahmin ediyor.

“Coinbase’in pazar payı kazanımları konusunda fazla heyecanlanmazdım, çünkü genel hacimler düşüyor.” diyen analist, Coinbase’in 600 milyon dolar gelir elde ederken 1.2 milyar dolar zarar elde ettiğini bildirdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl