Wave Financial CEO’su: Çok sayıda borsa FTX gibi patlayacak

Yönetimi altında 1 milyar doların üzerinde kripto para bulunan yatırım yönetimi şirketi Wave Financial, kripto para borsası FTX’in çöküşünü sıfır müşteri kaybıyla atlatmayı başarabildi. Şirket şimdi ise diğer borsalarla ilgili potansiyel riskler konusunda uyarıda bulunuyor.

Şirketin CEO’su David Siemer, geçen hafta yıl sonu müşteri görüşmesinde sektörle ilgili bazı yorumlarda bulundu. The Block‘un haberine göre Siemer, “Batmadan bir ya da iki hafta önce FTX’te müşterilerimiz için varlıklarımız vardı. Ancak bu sorun ortaya çıkmadan çok önce neler olduğunu biliyorduk bu yüzden tüm varlıkları çıkardık.” diye konuştu.

FTX borsası kasım ayında iflas koruması için başvuruda bulunmuş ve yüz binlerce müşterinin borsadaki fonları dondurulmuştu. ABD’li savcılar geçen hafta FTX eski CEO’su Sam Bankman-Fried’i dolandırıcılık ve kara para aklamakla suçladı. Siemer, yaşanan dramın burada sona ermesinin pek mümkün olmadığını söyledi.

“İlk 10’da yer alanlardan bazıları işlevsel olarak iflas etti”

Siemer, müşterilerine, bildiklerine dayanarak, muhtemelen bazıları ilk 10’da yer alan ve işlevsel olarak iflas etmiş pek çok başka borsa olduğunu söyledi. Wave Financial CEO’su, “Biz de oturmuş sadece onların ne zaman patlayacağını görmek için bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siemer, Wave Financial’ın risk öncelikli yaklaşımının, firmanın kripto ayı piyasasında güçlü bir bilanço tutmasına yardımcı olduğunu ve şimdi bunu sıkıntılı varlıkları ele geçirmek için kullandığını söyledi.

Varlık yöneticisi, temmuz ayında iflas başvurusunda bulunan kripto para borsası Voyager Digital’in varlıkları için teklif verenler arasındaydı. Şirket ayrıca kısa süre önce İsviçre merkezli yatırım firması Criptonite Asset Management’ı satın alma planını da açıklamıştı.

Binance’i ayrı tuttu

Binance’e “dünyanın en büyük borsası” şeklinde hitap eden Siemer, “Binance’in FTX gibi para kaybetmesine ihtimal vermiyorum. Kendilerine bağlı bir hedge fonları yok.” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl