FTX’in gizli “dolandırıcılık” sohbet grubu olduğu iddia edildi

Australian Financial Review gazetesi, ABD Kongresi’nde FTX’in çöküşünün soruşturulacağı ilk büyük duruşmanın arifesinde, FTX kurucuları Sam Bankman-Fried, Zixiao “Gary” Wang, FTX mühendisi Nishad Singh ve eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison’ın, bilgilerin gizli kalması amacıyla Signal’de bir sohbet grubu oluşturduğunu bildirdi.

Bilindiği üzere Bankman-Fried, borsanın batışını araştıran iki kongre oturumundan ilki olan ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde salı günü ifade vermeye hazırlanıyor. Fakat son gelen haberlere göre SBF duruşmaya bizzat gitmeyecek ve online bağlanacak.

Bankman-Fried ve yakın çevresi arasındaki mesajların, özellikle de sohbet grubuna “Wirefraud” isminin verilmiş olması sebebiyle duruşmalarda gündeme getirilmesi bekleniyor. Bu arada, “wire fraud” elektronik dolandırıcılık veya para transferi sahtekarlığı anlamına geliyor.

Her ne kadar birbirleriyle yaptıkları yazışmalarda önlem almış olsalar da Signal sohbetinin içeriğinin yasal işlemlerde kamuya açık hale getirilmesi bekleniyor.

Bankman-Fried’den yalanlama geldi

Haberin ortaya çıkmasının ardından Bankman-Fried, böyle bir grubun varlığından haberdar olmadığını söyledi. FTX kurucusu, “Bu doğruysa, ben o grubun bir üyesi değilim. Bu bilginin yanlış olduğundan son derece eminim. Hiçbir zaman böyle bir grup duymadım.” ifadelerini kullandı.

“Wirefraud” endişeleri artırıyor

Şirket liderlerinin “Wirefraud” adlı bir sohbet grubunda mesajlaştıklarının ortaya çıkması, Bankman-Fried ve iş arkadaşlarının görevi kötüye kullanma ihtimaline ilişkin endişeleri artırıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Adalet Bakanlığı FTX’i soruşturuyor. Adalet Bakanlığı dolandırıcılık gibi cezai ihlalleri kovuştururken SEC de yatırımcıları korumaya yönelik sivil yasaları uyguluyor.

“Hiçbir zaman dolandırıcılık yapmaya çalışmadım” diyen Bankman-Fired geçtiğimiz günlerde, “Profesyonel ya da kişisel verilerimin çoğuna hala erişimim yok. dedi. Dolayısıyla söyleyebileceklerimin bir sınırı var. Ancak komite bunun hâlâ faydalı olacağını düşündüğü için ayın 13’ünde ifade vermeye hazırım.” şeklinde konuşmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl