FTX danışmanı hack saldırısında 500 milyon dolarlık kripto kurtardı

Geçtiğimiz sene iflas ettiği günün hemen ardından hack saldırısına uğrayan FTX borsasında kaybın çok daha büyük olabileceği ancak bir şirket danışmanının kişisel çabalarıyla 400 milyon dolardan fazla kripto parayı kurtardığı belirtildi. Çalışanın fonları soğuk cüzdana çekerek kurtardığı ifade edildi.

İflas davası ve SBF ile diğer birçok yöneticinin yargılanmasının devam ettiği FTX ile ilgili her geçen gün yeni gerçekler ortaya çıkıyor. Wired’ın haberine göre, iflas açıklamasından bir gün sonra 400 milyon dolarlık kripto kaybeden borsada bu kayıp en az iki katı olabilirdi.

Soğuk cüzdana çekip kurtardı

Habere göre Kumanan Ramanathan adındaki borsa danışmanı olağan dışı çıkışları fark etti ve 400 ilâ 500 milyon dolar arasındaki kripto parayı Ledger Nano soğuk cüzdanına çekmeyi başardı. Hem Ramanathan hem de FTX çalışanlarının çabası çok büyük bir kaybın önüne geçmiş oldu. Ramanathan’a ayrıca şu anda SBF aleyhine ifade veren ve FTX’in kurucularından olan Gary Wang’ın da yardımcı olduğu kaydedildi.

Soğuk cüzdan sistemleri yavaş kaldı

Kurtarılan kripto paralar, FTX’in soğuk cüzdan koruması için anlaşma yaptığı BitGo sistemleri devreye girinceye kadar Ramanathan’ın cüzdanında kaldı. BitGo sistemlerinin güvenlik prosedürleri nedeniyle gecikmesi, çalışanların bu anlamda endişelerini dile getirmesine ve hızlı bir çözüm aramasına neden oldu. İşte burada da Ramanathan devreye girdi ve kendi doğuk cüzdanını kullandı.

Hatırlanacağı üzere 400 milyon dolar değerde ayrı bir kripto para da Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu’na transfer edilmişti.

Geçtiğimiz günlerde iflas dönemi çaldığı kripto paraları yaklaşık 11 ay sonra hareket ettiren hacker’ın kimliği ise hala bilinmiyor. SBF, bu kişinin FTX çalışanlarından biri olaileceğini belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl