FTX hacker’ı on binlerce Ether’i satmaya devam ediyor

FTX borsasının iflasından sonra platformu hack'leyen ve 400 milyon dolardan fazla varlığı çekmeyi başaran saldırgan, on binlerce Ethereum'u satmaya devam ederken fonları rebBTC'ye çeviriyor ve buradan da para aklayıcı sistemlerle küçük miktarlara bölerek yıkıyor.

FTX borsasını hack’leyen saldırgan dün itibariyle Ether’lerini yeni bir cüzdana taşımaya başladı. 50 bin ETH yeni adrese taşındı ve parçalar halinde burada Bitcoin’in bir nevi ERC-20 versiyonu olan renBTC’ye çevrildi. Hacker, haberin yazılmaya başlandığı TSİ 12.30 civarı 10 bin ETH’yi daha yeni bir cüzdana taşıdı ve burada renBTC’ye çevirdi.

Soyma tekniği ile renBTC’ler yıkanıyor!

Kripto para analitik ve güvenlik firması CertiK ise renBTC bulunan iki cüzdanı takibe aldı ve bunlardan birinin meyve soymak anlamına gelen “peel” tekniğiyle aklama işlemlerine başladğını dile getirdi. Bu teknik büyük miktarlardaki fonların küçük işlemler vasıtasıyla aklanabiliyor. Hacker’lar genelde bu tür varlıkları en sonunda borsalara gönderip fiat paraya çeviriyorlar.

FTX hacker’ı elinde bulunan BNB’lerin büyük bölümünü de ETH’ye çevirmiş ve elinde bulunan Ether miktarı bakımından da en büyük 27. Ether sahibi kişi olmuştu. Satışların ardından ise hacker en büyük 37. Ether sahibi kişi konumunda…

Arkasında SBF mi var?

FTX hacker’ının SBF ya da onunla çalışan/birlikte olan bir kişi olabileceğine dair inanç da her geçen gün kuvvetleniyor. Hack olayı, borsanın iflas başvurusu yapmasının hemen ardından yaşanmıştı. Bahamalar Menkul Kıymetler Borsası’nın, FTX’in bazı varlıklarını kendi soğuk cüzdanına çekmesi ve SBFnin verdiği bir röportajda “İflas başvurusu yaptığım için pişmanım” demesi bu iddiaları ciddi seviyeye taşıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl