FTX’in iflası, bir fonun daha temerrüde düşmesine yol açtı

FTX'in iflası, Orthogonal Trading adlı bir hedge fonunun daha yaklaşık 36 milyon dolarlık kredide temerrüde düşmesine yol açtı. Başlangıçta daha az kayıp yaşayan fon, bu kayıpları telafi etmek için daha fazla işlem yapmayı deneyince daha çok kaybetti.

Sam Bankman-Fried’ın kripto imparatorluğunun çöküşü, bir hedge fonunun daha yaklaşık 36 milyon dolarlık kredide temerrüde düşmesinin ardından merkeziyetsiz finans dünyasına yayılmaya devam ediyor.

Kripto trading şirketi Orthogonal Trading, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, FTX’in çöküşünden ve ilgili trading faaliyetlerinden ciddi şekilde etkilendiğini ve kredilerini geri ödeyemez hale geldiğini bildirdi. Yaşananlar, DeFi protokolü Maple’daki kredi verme havuzunu işleten kuruluşun, fonun tüm aktif borçları için bir temerrüt bildirimi yayınlamasına yol açtı.

FTX, kurumsal kripto para yatırımcıları için tercih edilen bir platformdu. Bu sebeple birkaç hedge fonu, iflas başvurusunda bulunan FTX’in durumundan fazlasıyla etkilendi. Yatırımcıların merkezi bir aracı olmadan kredi aldığı, ödünç verdiği ve kripto işlemleri yaptığı merkeziyetsiz finans, şimdiye kadar FTX yansımalarının yükünden kaçmayı başardı. Ancak Orthogonal Trading’in temerrüde düşmesi, FTX’in ve Bankman-Fried’in trading şirketi Alameda Research’ün çöküşünden kaynaklanan bulaşmanın ne kadar geniş bir alana yayıldığına işaret ediyor.

31 milyon dolar USDC, 4.9 milyon dolar wETH

Maple’ın verilerine göre Orthogonal Trading, toplamda USDC cinsinden 31 milyon dolar ve wrapped Ether (wETH) cinsinden 4.9 milyon dolar daha kredi almıştı. Eylül ayı başında yüzde 14 olan M11 Credit’in kredilerinin çoğunluğunu oluşturuyor.

Kayıpları telafi etmek için daha fazla işlem yaptılar

M11 Credit yaptığı açıklamada, “Bizimle iş birliği yapmak ve etkilendikleri riskleri ifşa etmek yerine, daha fazla işlem yaparak kayıplarını telafi etmeye çalıştılar. Bunun sonucunda önemli miktarda sermaye kaybettiler.” dedi. Şirket, Orthagonal Trading tarafından 3 Aralık’ta 10 milyon doları geri ödeyemeyeceği konusunda bilgilendirildiğini de sözlerine ekledi. Orthogonal Trading’den “yapısal olarak ayrı” faaliyet gösterdiğini söyleyen Orthogonal Credit, pazartesi günü yayınladığı bir blog yazısında olay karşısında “şoke olduklarını ve dehşete düştüklerini” ayrıca kardeş kuruluşunun sıkıntılarından haberleri bulunmadığını bildirdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl