FTX’in iflası, donanım cüzdanı satışlarını patlattı: 17 katlık artış

FTX'in iflasıyla birlikte yatırımcılar, borsalardaki kripto paralarını kişisel cüzdanlarına çekmeye başladı. Son bir haftada 200 bin BTC, borsalardan çıkış yaparken donanım cüzdanlarına olan talep de adeta patlama yaşadı.

ledger

ÖZEL – Dünyanın en büyük kripto para borsalarından FTX’in iflası, yatırımcıları kripto paralarını borsalardan çekmeye yöneltti. FTX’te milyonlarca yatırımcı, toplamda milyarlarca dolarlık kripto para kaybedince, diğer yatırımcılar da kullandıkları borsa hesaplarındaki varlıkları kişisel cüzdanlarına aktarmaya başladılar.

Borsalardan bir haftada 200 bin BTC çekildi

FTX’in çöküşünden bu yana geçen yaklaşık bir haftalık sürede, borsalardan 200 bin BTC çekildi ve çekilmeye devam ediyor. Borsa rezervlerinde, bu kadar kısa sürede bu kadar keskin düşüş, uzun yıllardır hiç görülmedi. Kullanıcılar, merkezi borsalara güvenin sarsıldığı bir dönemde kişisel yazılımsal ve donanımsal cüzdanlara geçiş yapıyor.

FTX’in iflası sonrası kripto para borsalarından 200 bin BTC çekildi

Son bir haftada donanım cüzdanı satışları da katlanarak arttı. En büyük kripto donanım cüzdanı üreticisi Ledger, satışların son yedi günde, bir önceki yedi güne göre yedi katına çıktığı bilgisini paylaştı. Türkiye’de de diğer ülkelerle paralel ve belki daha fazla bir artış söz konusu.

Türkiye’de 17 katlık artış

Konuyla ilgili iletişime geçtiğimiz Ledger’in Türkiye’deki resmi satıcısı Binbirçeşit’in kurucusu İlhan Gülenç, “Son bir haftadaki talep, geçmiş son üç aydaki haftalık talebe göre 17 kat arttı. 6 yılı geride bıraktığımız distribütörlük süresince, Thodex olayından sonraki en fazla talep ve satış gördüğümüz haftaydı. Ayrıca, Ledger’in global tarafında da geçen hafta, şirket tarihinin şimdiye kadarki en büyük satış adetleri kaydedildi.” dedi.

Donanım cüzdanları, kullanıcıların coin’lerine erişmeleri için gerekli olan özel anahtarların, internetle herhangi bağlantısı olmayan bir cihaz içerisinde saklanmasını sağlıyor. Bu sayede, coin’lerin çalınmasına yol açan virüslere karşı daha fazla koruma kalkanı oluşturuluyor.

“Büyük iflasların akabinde hızlıca satın alma eğilimi var”

Gülenç, kripto para piyasasında yer alan herkesin, bir donanım cüzdanına sahip olmasının zorunluluk olduğunu söyledi. “Kullanıcılar, donanım cüzdanlarından haberdar fakat yeterli bilgi sahibi olmamaları sebebiyle bir cüzdan edinmeyi ya erteliyor ya da gerek görmüyorlar. Hiçbirimizin istemeyeceği, böyle büyük iflasların akabinde hızlıca satın alma eğilimine giriyorlar.” diyen Gülenç, sözlerine şöyle devam etti:

“Gelecekte bugünün en büyüğü olan birçok borsanın varlığı sorgulanır hale gelecek. Merkeziyetsiz borsalarda hacim ve kaliteli proje sayısı arttıkça ilgi de çok hızlı bir şekilde artacak. Halihazırda kullanıcılar, Ledger Live uygulaması içinde, coin’leri cüzdandan çıkarmadan swap/takas edebiliyorlar. Birçok kripto para, cüzdandan transfer etmeden değiş tokuş yapılabiliyor.”

Öte yandan FTX’in iflasının etkileri yayılmaya devam ediyor. ABD merkezli borsanın çöküşüne, yeni iflaslar ekleniyor. Büyük kripto kredi şirketi BlockFi’ın iflas başvurusu hazırlığında olduğu bildirildi. Bugün ise ortaya çıkan bir başka gelişmede Genesis, 2.8 milyar dolarlık kripto kredi biriminde para çekme işlemlerini durdurduğunu açıkladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl