FTX çöküşü diğer borsalara yaradı: 705 milyar dolar görüldü

Kasım ayında beklenmedik şekilde bir anda iflas eden FTX ve Alameda şirketlerinin çöküşleri, diğer kripto para borsalarında ise çok ciddi bir hacim oluşmasını sağladı. Büyük borsalarda aylık işlem hacmi %23 artarak 705 milyar dolarlık yükseliş gördü.

Binance CEO’su CZ’nin “Elimizdeki FTT’leri satacağız” açıklamasının ardından hızla çöküşe sürüklenen FTX borsasının piyasadan çekilmesi, yine en çok Binance borsasına yaradı.

Araştırma şirketi Kaiko’nun verilerine göre içinde Coinbase, Binance ve Kraken’in de olduğu büyük borsalardaki hacim, Kasım ayında %23, ya da bir başka deyişle 705 milyar dolar arttı. Bu borsalarda en büyük yükselişi ise %30 ile Binance gördü. Kaiko hazırladığı raporda yükselişleri direkt olarak FTX iflasıyla bağladı.

“Binance gücünü gösterdi”

Kaiko konuyla ilgili raporunda ayrıca Binance borsasına ve onun artan kullanıcı kitlesine de vurgu yaptı:

“Binance borsası dünyada bir genel merkezi olmamasına rağmen tüm bu karmaşadan en çok fayda sağlayacak olan şirket olarak ön plâna çıkıyor. Merkezi borsalar arasında en fazla likiditeye sahip olan şirket konumundaki Binance tüm bu kriz içerisinde güçlü firma imajı sergiledi”

Geçtiğimiz dönemde birçok çalışanıyla yollarını ayıran Coinbase ve Kraken borsalarının da FTX çöküşünden kazanç elde ettiğini belirten Kaiko, küçük çaplı borsaların ise bu kazanç ikliminden yararlanamadığını aktardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl