FTX iflasında Bahamalar-ABD savaşı: SBF’den yeni kefalet başvurusu

Geçtiğimiz günlerde tutuklanan ve Bahamalar'da cezaevine konan SBF ve onun iflasa sürüklediği FTX konusunda ABD ve Bahamalı avukatlar arasında açıkça bir savaş yaşanıyor. ABD mahkemesindeki avukatlar, bazı bilgileri Bahamalar'a göndermeyi reddederken, SBF ise ikinci kez kefalet başvurusunda bulundu.

FTX borsasının iflasında hangi ülke mahkemesinin davayı devralacağı tartışması, Bahamalar ve ABD tarafındaki avukatların da sürekli olarak birbirlerini suçlamalarıyla devam ediyor.

“Bilgi vermeyi reddediyoruz”

ABD’deki Delaware mahkemesinde dün konuşan FTX’in avukatlarından James Bromley, Bahama tarafıyla bilgi paylaşımı yapmayı reddetti ve böyle bir paylaşımın tehlike yaratabileceğini söyledi. Bromley, “Bahamalar taraf güvenli değil. Onlar zaten SBF ile birlikte çalışıyorlar. ABD iflas davasının altını oymaya ve varlıkları kendi lehlerine çalılan bazı kreditörler için çekmeye çalışıyorlar” dedi.

Bromley bu açıklamayı, Bahama merkezli şirket olan FTX Digital Markets’ın avukatlarının ABD iflas hakiminden Slack, Google ve Amazon Web Services uygulamalarındaki bilgileri talep etesinden sonra yaptı.

İkinci kez kefalet başvurusu

Öte yandan Bahamalar medyasından gelen haberler de SBF’nin, ilkinin reddedilmesinden sadece 2 gün sonra bir kez daha kefalet başvurusunda bulunduğunu belirtiyor. Eyewitness News Bahamas gazetesinin verdiği bilgiye göre bu başvuru 17 Ocak gübü yani 1 ay sonra ele alınacak. Yani SBF, şu an için en az 1 ay daha cezaevinde kalacak.

SBF’nin ilk kefalet başvurusu, kaçma şüphesi ve riski bulunduğu gerekçesiyle reddedilmişti. 30 yaşındaki CEO’nun ABD ile iade anlaşması olmayan bir ülkeye kaçacağı iddia ediliyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl