FTX borsasının ilk iflas duruşmasında neler konuşuldu

FTX borsasının iflasıyla ilgili ilk duruşma dün akşam saatlerinde yapıldı. Avukatlar, davanın Delaware bölgesine alınması konusunda Bahamalar regülatörüyle anlaşmaya vardıklarını açıklarken bir avukat ise ilginç bir benzetme yaparak, "Şu anda uğraştığımız konu, değişik tipte bir hayvan gibi..." dedi.

Kripto para tarihinin en büyük iflas ve dolandırıcılık olaylarından biri olarak görülen FTX borsasının iflasıyla ilgili açılan davanın ilk duruşması dün yapıldı. Çöken borsanın avukatları, davanın gidişatı açısından önemli bir adım atıldığını ve Bahamalar regülatörüyle anlaşma sağlanarak mahkemenin tamamıyla Delaware bölgesine alınması konusunun çözüme kavuştuğu bilgisini verdiler. Avukatlar geçen hafta davanın ABD’ye alınması konusunda “acil koduyla” talepte bulunmuşlardı.

“Değişik tipte bir hayvanla uğraşıyoruz”

FTX’in avukatlarından biri olan James Bromley ise dava boyunca belki de unutulmayacak bir benzetmede bulundu ve “Şu an uğraştığımız şey değişik tipte bir hayvan gibi… Maalesef FTX borçlarını iyi şekilde yönetemedi, ki bu bile çok yetersiz bir ifade…” dedi.

“Kendi küçük krallığını kurmuş”

Bromley ayrıca FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried ile ilgili olarak da, “FTX adeta SBF’nin kurduğu ve güçlü şekilde yönettiği bir küçük krallık olarak faaliyet göstermiş. Hiçbirimizin daha önce görmediği şekilde etkin bir kontrol mekanizması oluşturmuş. Bize burada asıl zorluk çıkaran konu bu kadar düzensizliğe bir düzen getirmek olacak” ifadelerini kullandı.

“Liderliği sorgulandı ve istifalar geldi”

Avukat James Bromley FTX’in yaşadıklarının kripto para endüstrisinin en büyük iflası olduğunu dile getirdi ve yaşananların ardından SBF’nin şirket içindeki liderliğinin de sogulandığını belirtti:

“FTX’te olanlar kripto para endüstrisinin en büyük iflas olayıdır. Adeta bir ‘banka kaçışı’ durumu söz konusu oldu. Hem uluslararası FTX hem de ABD borsası için… Bunlar yaşanırken lider krizi de görüldü. FTX ve ona bağlı olan şirketler çok küçük bir grup tarafından yönetiliyordu. Ve olaylar esnasında SBF’nin liderliği de sorgulandı ve en sonunda şirket içinde istifaalr geldi”

Avukatlar ayrıca New York Siber Suçlar Birimi’nin de konuyla ilgili bir soruşturma başlattığı yönündeki haberleri doğruladılar. 477 milyon dolarlık fonların çalınmasına neden olan hack saldırılarının da araştırıldığını söyleyen avukatlar, bu saldırılardan sonra da bazı hacker denemelerinin olduğunu belirttiler.

Müşterilerin %8’i Çin’den!

Bromley sürecin alacaklılar için olabildiğince fazla ödeme yapmaya çalışmakla devam edeceğini de belirtti ve FTX müşterilerinin hangi ülkelerden olduğuyla ilgili de ilginç bilgiler verdi:

“Elimizde bulunan varlıkları olabildiğince değerli hale getirmemiz gerekiyor. Satış yapmak, yeniden yapılanma… Bunların hepsi masada… FTX, tüm dünyadan müşterilere sahip olsa da, bunların çoğu vergi cennetlerinde yer alıyordu.

Müşterilerin %22’si Cayman Adaları’nda, %11’i Virgin Adaları’nda, %8’i Çin’de bulunuyordu”

Çin kripto paraların tamamen yasaklandığı bir ülke olarak biliniyor. Buna rağmen FTX’in müşterilerinin yüzde 8’ninin buradan olması dikkat çekiyor.

“Fonların önemli bölümü ya çalınmış ya kayıp”

FTX’teki varlıklar için 4 saklanma alanı tespit ettiklerini belirten Bromley, önemli miktarda fonun ise ya çalınmış ya da kayıp olduğunu söyledi:

” WRS (West Realm Shires) ABD’deki varlıkları; Alameda, Alameda Research ile SBF’nin şu an batmış olan hedge fonunun varlıklarını, yatırım tarafı kripto ve startup yatırımlarını ve dot-com kurumu ise uluslararası işler ve FTX’in genel varlıklarını tutuyordu. Ancak önemli miktarda fonun da ya çalınmış ya da kayıp olduğunu görüyoruz. Bunlara ek olarak büyük miktarda bazı fonlar da diğer alanlarda Alameda’ya aktarılmış”

“300 milyon dolarlık gayrimenkul alındı”

FTX ile ilgili en çok konuşulan konulardan olan gayrimenkul alımlarına da değinen Bromley, alımlar için harcanan paraların şu ana kadar söylenenlerden çok daha fazla olduğunu belirtti ve rakamın yaklaşık 300 milyon dolar olduğu bilgisini verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl