Kripto para borsası FTX, milyar dolarlık Liquid’i satın aldı

Özellikle son 1 yılda büyük bir büyüme kaydeden FTX borsası Japonya'ya da açılıyor. Borsa, Ağustos ayında hack'lenen ve 90 milyon dolar kayba uğrayan Liquid borsasının çatı şirketi olan Liquid Group'u tüm alt şirketleriyle beraber satın aldı. FTX, Liquid'in hack olayı yaşandığında da borsaya 120 milyon dolarlık destek olmuştu.

Genç CEO’su Sam Bankman-Fried ile müthiş bir atılım gösteren FTX borsası, alt şirketleri içinde bir de kripto para borsası bulunan Japon Liquid Group’u satın aldı. Resmi açıklama bugün Liquid Group’tan gelirken, duyuruda FTX’in ayrıca yine Lquid’in bir alt şirketi olan Quoine’yi de aldığı belirtildi. Quoine, Japonya’da ilk kez finansal regülasyon lisansı alan (2017) borsa olmuştu. Bu şirket de yine Liquid markası altında hizmet veriyor.

2019’da 1 milyar dolar değerdeydi

Taraflar anlaşma ve satın alım süreciyle ilgili rakam telaffuz etmedi. Liquid Group, 2019 yılında 1 milyar dolar değere sahipti. Alım sürecinin Mart ayında tamamlanması bekleniyor.

120 milyon dolarlık destek

FTX borsası, Liquid Group ile iyi ilişkilere sahip. Hatırlanacağı üzere Liquid borsası Ağustos ayında bir hack saldırısına uğramış ve 90 milyon dolarlık zarar görmüştü. FTX, kısa sürede Liquid’in yardımına koşmuş ve 120 milyon dolarlık bir destekte bulunmuştu. FTX’in bu yardımı da o dönem çok konuşulmuştu.

Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra da Quoine borsası, FTX’in ürün ve hizmetlerini kendi platformuna entegre edecek ve FTX’in mevcut Japon kullanıcıları da, Quoine’nin platformuna taşınacak. Liquid ve FTX Japon kurumsal şirketlere de hizmet sunmayı amaçlıyor.

FTX borsası henüz iki gün önce 400 milyon dolarlık bir yatırım almış ve toplam piyasa değerini de 32 milyar dolara çıkartmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl