FTX kaosu, onları teğet geçti: Matter Labs’e 200 milyon dolar yatırım

Ethereum ölçeklendirme çözümü zkSync'in geliştiricisi Matter Labs, kripto para piyasasının FTX’in çöküşüyle iyice altüst olmasına rağmen 200 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladı.

zkSync’in geliştiricisi Matter Labs, Blockchain Capital ve Dragonfly tarafından ortaklaşa yönetilen 200 milyon dolarlık C Serisi finansman turunu duyurdu. Şirket, diğer yatırımcılar arasında LightSpeed Venture Partners, Variant ve Andreessen Horowitz’in yer aldığını belirtti.

Toplam fon 458 milyon dolar

Matter Labs’in B Serisi ve daha önceki turlarından elde ettiği 58 milyon dolarlık fonuna, BitDAO’nun daha önce duyurulan ancak henüz teslim edilmeyen 200 milyon dolarlık ekosistem fonu da eklendiğinde şirketin toplamda 458 milyon dolarlık fona sahip olduğu görülüyor.

“Bu fonla en karanlık günler bile atlatılacak”

Matter Labs CPO’su Steve Newcomb açıklamasında, “Bu ayı piyasası ne kadar kötü olursa olsun, ekibimizi büyütmek için iyi bir konumdayız.” dedi. Baş ürün sorumlusu Newcomb’a göre bu fon, projenin en karanlık kış günlerini bile atlatmasını sağlayacak.

Matter Labs, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu zk-rollup tabanlı ölçeklendirme çözümleri oluşturmak için yarışan birkaç ekipten biri. zkSync 2.0 28 Ekim’de yayına girdi. Diğerleri arasında temmuz ayında tanıtılan zkEVM ile Polygon, Scroll ve gelişimlerinin henüz başında olan yeni katılımcı Taiko yer alıyor.

Ethereum’un Merge güncellemesini tamamlanmasıyla birlikte, zk-rollup’ları (sıfır bilgi kanıtı) gibi ikinci katman çözümleri aracılığıyla ağın ölçeklendirilmesine daha fazla odaklanılmaya başlandı.

Özellikle zk-rollup’lar, Ethereum yol haritasının önemli bir parçası olarak görülüyor. Bu, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ve blok zinciri geliştiricileri tarafından defalarca dile getirilmişti. Buterin, Ethereum’un şu anda saniyede yaklaşık 30 işlem gerçekleştirdiğini, ancak rollup’larla gelecekte hedefin saniyede 100 bin işlem olduğunu belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl