FTX, kredi platformu BlockFi’ı satın almak için harekete geçti

Son olarak BlockFi ve Voyager Digital şirketlerine verdiği toplamda 750 milyon dolara varan krediyle çok konuşulan FTX borsası, şimdi de BlockFi şirketini satın almak için harekete geçti. Son kredi anlaşmasının satın alma prosedürleri de içerdiği belirtilirken, bir BlockFi sözcüsü ise konuyla ilgili "Biz dedikodular hakkında yorum yapmayız" ifadesini kullandı.

Kripto paralar ayı piyasasının soğuk rüzgarlarını yaşamaya devam ederken, bu durumdan en olumsuz şekilde etkilenenler ise kripto borç ve faiz verme şirketleri oldu. Anchor ve ardından Celsius’un başına gelenlerin ardından BlockFi için de tehlike çanları çalmaya başladı.

“Kredi anlaşması satın almayı da kapsıyor”

BlockFi’ın imdadına ise geçtiğimiz hafta FTX borsası yetişti ve şirkete 250 milyın dolarlık kredi sağlandı. ABD medyasından The Block’un haberine göre FTX’in BlockFi şirketine verdiği kredi, borsanın BlockFi’ın yüzde 50’lik hissesini satın almasına olanak tanıyor.

Sermaye yönetim şirketi Morgan Creek’in, BlockFi’ın çoğunluk hisselerinin satın alınması konusunda yatırımcıları biraraya getirme teklifinin ardından, FTX’in de, kredi anlaşması vasıtasıyla bu krediyi BlockFi’ın varlığına çevirme hakkı olduğu aktarıldı. Anlaşma olsa dâhi, FTX’in gelecek dönemde vereceği muhtemel kredilerde bir kesinti ise olmayacak.

Block’un ulaştığı bir başka kaynak ise FTX’in satın alabileceği diğer hisse miktarının da, 25 milyon dolara alınabileceğini belirtti.

Haberde ayrıca FTX’in satın alma konusunda kesin kararının olmasının da yeterli olmayacağı ve bu konuda BlockFi hissedarlarının da onay vermesi gerektiği yazıldı. Konuyla ilgili BlockFi’ın bir sözcüsü ise kısa konuştu ve “BlockFi, dedikodular hakkında yorum yapmaz” dedi.

Anlaşma olursa personelin %80’inin işine son verilecek

Kripto para endüstrisinin en eski kredi ve faiz şirketlerinden biri olan BlockFi da, LUNA çöküşünün tetiklediği düşüşlerden olumsuz etkilendi. Çalışan sayısında azaltmaya giderek, bu tür zorlukları aşma konusunda bazı adımlar atan şirketin, geçtiğimiz yatırım turlarındaki değerlemelerinden çok daha az bir fiyatlamayla yeni fon arayışları içinde olduğu kaydediliyor. Block’un haberinde ayrıca, FTX’in satın alım sürecinin gerçekleşmesi durumunda, BlockFi şirketindeki çalışanların %80’inin işine son verileceği de iddia edildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl