Kripto hisseleri FTX iflasıyla kayıplara sürüklendi: 5 milyar dolar silindi

hisse (1)

Kripto para sektörüyle ilişkili hisseler, ABD piyasalarının aylardır en büyük artışını kaydetmesine rağmen, FTX borsasının çöküşünün ardından son yılların en kötü haftalık kayıplarından birine imza attı.

Hisse senedi alım satım uygulaması Robinhood Markets, yazılım şirketi MicroStrategy ve finansal hizmet şirketi Galaxy Digital bu hafta en az yüzde 15 değer kaybederken yatırım bankası Piper Sandler’in analistleri FTX’in iflasının kripto endüstrisi için “net bir gerileme” olarak nitelendirdi.

Sam Bankman-Fried’in FTX krallığı, cuma günü iflas kanununun 11. maddesi kapsamında bulunurken piyasada tedirginlik devam etti. Bu başvuru, rakip Binance’in kurtarma teklifini geri çektiği 48 saatten kısa bir süre sonra geldi. FTX’in çöküşü, neredeyse bir yıldır süren kripto kışının son zayiatı olurken, Bitcoin de dahil olmak üzere birçok kripto para düşüşe geçti.

FTX iflası çok sayıda şirketi zora soktu

FTX’in iflasıyla Robinhood haziran ayından bu yana en kötü haftasını geçirdi. 2020’den bu yana toplu olarak Bitcoin satın alan MicroStrategy, son beş günde yüzde 37 değer kaybederek yirmi yılı aşkın bir sürenin en keskin kaybını yaşadı. Silvergate Capital da değer kaybeden bir diğer şirket ve bu hafta yüzde 34’lük rekor bir düşüş yaşadı.

Bir dizi şirketten 5 milyar dolar silindi

Bazı hisselerdeki iki günlük toparlanma düşüşleri hafifletmiş olsa da haftanın şoke edici gelişmeleri riskli sektöre olan güveni ciddi şekilde azalttı.  Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, kayıpların bir sonucu olarak çeşitli kuruluşlarda yaklaşık 5 milyar dolar değer kaybedildi.

Bitcoin’in bir yıl önceki zirvesinden yaklaşık yüzde 75 oranında düşmesinin başını çektiği kripto para fiyatlarındaki bu yılki düşüş, yüz milyarlarca doları süpürdü. 10 trilyon doların üzerinde varlık yöneten BlackRock firmasının iShares Blockchain and Tech (IBLC) ETF’si ilk çıktığı nisan ayından bu yana hisse senedi fiyatlarındaki genel düşüş nedeniyle değerinin yüzde 46’sını kaybetti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl