FTX alacaklıları yeni plana karşı: Yeni CEO, o şirketin kuklasıdır! Kripto almamız lazım

FTX borsasının yeni ödeme planı ilk etapta olumlu karşılanasa da, alacaklılar dolar ile ödeme konusunu tartışmaya devam ediyorlar. 1600 kişiden oluşan bir alacaklı grubu, haziran ayında teklifi kabul edip etmeme konusunu kendi aralarında oylayacaklar. Grup liderleri ise FTX yönetiminin bu teklifinin kamuoyuna olumlu bir öneriymiş gibi sunulduğunu ancak bunun aslında alacaklılara bir hakaret olduğunu belirtti.

2022 yılının kasım ayında elindeki varlıkların basına sızdırılmasıyla başlayan çöküşün ardından aralık ayında iflas eden FTX’te, alacaklıların ödeme konusu herkesi tatmin etmemiş gözüküyor. Ocak ayında alacaklılar adına bir blok oluşturulmaya başlanırken bu grup 1600 kişiyi de aştı. Blok liderleri ise yeni ödeme planından memnun olmadıklarını dile getirdiler.

“Plan alacaklılara hakarettir”

Grubun iki lideri olan Sunil Kavuri ve Arush Sehga, alacaklılara, yeni ödeme planına ret oyu vermeleri konusunda telkinlerde bulunuyorlar. Sehgal yaptığı açıklamada, “Yeni plan ve oradaki ödeme yüzdeleri tamamen sahte bir hikaye ile anlatılıyor. Bu plan alacaklılara hakarettir. Varlıklar şu andaki fiyatlar ile değerlendirilmelidir” dedi.

Hukuk şirketi ve iflas dönemi satışları sorgulanıyor

Kavuri ayrıca dün attığı tweet’te de, FTX’in çöküşünden önce de birlikte çalıştığı hukuk firması Sullivan and Cromwell’in, ödeme planında sorumluluk anlamında dışarıda tutulduğunu belirtti ve “Planın kabul edilmesi durumunda iflas konusunda onlara da bir dava açılamayacak. Ayrıca bu şirket, SBF’ye daha önceden yardım ettiği için bizim açtığımız toplu sınıf davasında da, davalı konumunda bulunmaktadır” dedi.

Kavuri iflas yönetimi CEO’su için de, “John Ray avukatlık şirketinin kuklasıdır” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere alacaklılar uzun zamandır, ödemelerin kripto para şeklinde yapılması gerektiğini ifade ediyorlardı. Bunun sebebi ise, kripto paraların FTX’in iflas ettiği günden bu yana ciddi şekilde yükselmiş olmasıydı. Örnek olarak Bitcoin o dönem 15 bin dolar seviyesindeyken, şu anda ise 60 bin doların üzerinde…

Alacaklılar uzun süredir FTX’in yeni yönetiminin son süreçte, varlıkları paraya çevirme politikasını da eleştiriyorlardı. Örnek olarak iflas yönetimi, Mysten Labs şirketinden hisse satarken, SUI token haklarını da yine paraya çevirmişti. Ancak bugün o haklar yerinde dursaydı toplam değer 900 milyon doların da üzerine çıkmış olacaktı. Yani bu satışlar da aslında beklenenin çok altında bir getiri sağladı.

3 kat değer kaybediyor

FTX’in yeni planında ise 50 bin dolar altı alacağı olan kişilere kayıplarının %118’i gibi bir oranda ödeme yapılması hedefleniyor. Ancak dolar ile yapılacak olan bu ödeme, kripto para değerleriyle hesaplandığında yaklaşık 3 kat değer kaybediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl