FTX ödeme planında değişiklik: Milyarlarca dolar daha ödenecek

FTX borsasının alacaklıları için yeni bir ödeme planı geliştirildi. Yeni plana göre 50 bin dolardan daha az alacağı bulunan kişiler, varlıklarının %118'i kadar ödeme alacaklar. Yeni karar için mahkeme onayı gerekse de, plana yeşil ışık yakılması bekleniyor.

2022 yılında iflas eden FTX borsası, alacaklılarının %98’lik kısmına gerektiğinden daha fazla ödeme yapacak. Bu fazlalığın oranı ise %118 olacak. Yapılan açıklamada yeni bir ödeme planı hazırlandığı belirtilirken, kalan diğer alacaklıların da tam ödeme alacağı ifade edildi. Bu yeni planla birlikte aslında FTX, beklenenden milyarlarca dolar daha fazla ödeme yapmış olacak.

Sam Bankman-Fried’den sonra borsanın başına geçen John Ray konuyla ilgili sözlerinde, “İflas planlaması gereğince, alacaklılara %100’lük bir ödeme yapacak duruma gelmemizden ötürü mutluyuz. Ayrıca bireysel alacaklılar için de bir faiz ödemesi olacak” dedi. Ray ayrıca, FTX ve Alameda’nın, kendi VC’leri aracılığıyla yaptıkları yatırımlardaki çok fazla çeşitteki varlıkları paraya çevirebildiklerinin bilgisini de verdi.

Planla ilgili son rötuşların kaldığı bilgisi verilirken, ödemelere başlanması için bir de mahkeme onayı gerekiyor. Mahkemenin yeni planı onaylamasına kesin gözüyle bakılırken, toplam ödemenin ise 14.5 ilâ 16.3 milyar dolar arasında olacağı düşünülüyor.

%118’lik oranda ödeme alacak kişilerin 50 bin dolardan daha az bir meblağa hakkı bulunması gerekiyor. Ödemeler ayrıca, mahkemenin muhtemel onayından sonraki 60 gün içerisinde başlayacak.

FTX’in eski CEO’su ve kurucusu olan Sam Bankman-Fried mart ayında kendisine yönelik 7 iddiadan da suçlu bulunmuş ve 25 yıl hapis cezası almıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl