FTX, Solana Ventures ve Lightspeed’den Web3’e 100 milyon dolar

FTX borsası, teknoloji yatırımlarına odaklanan küresel bir risk sermayesi şirketi olan Lightspeed Venture Partners ve Solana Ventures, Web3 oyun evrenine 100 milyon dolarlık yatırım yapacak bir konsorsiyum oluşturduklarını açıkladılar. Finansman, Solana blok zincirini masaüstü ve mobil platformlardaki video oyunlarına entegre eden oyun stüdyolarını ve bu teknolojileri sağlayan şirketleri destekleyecek.

Merkeziyetsiz internetin sağlanması konusunda son dönemin en çok kullanılan terimlerinden biri olan ve Axie Infinity’den Decentraland’e ve SandBox gibi platformlara kadar yayılarak çok ciddi bir popülarite kazanan Web3’e kripto para endüstrisinin devleri de beklendiği gibi kayıtsız kalmıyor.

Bu sene özellikle ABD’deki yatırımlarıyla dikkat çeken FTX borsası, teknoloji yatırımlarına odaklanan Lightspeed Venture Partners ve Solana Ventures, Web3 oyun evrenine şu ana kadarki en büyük yatırımı yapmaya hazırlanıyorlar.

FTX ile Lightspeed, fonlama turunda lider

3’lü konsorsiyumdan ikisinin bu konudaki ilk hamlesi ise Faraway oyun stüdyolarına yapılan 21 milyon dolarlık yatırımla geldi. FTX ve Lightspeed, Faraway’in bu fonlama turunda en büyük yatırımı yapan şirketler oldu.

Lightspeed de yaptığı açıklamada birçok oyun ve kripto şirketine, 300 milyon dolarlık “erken dönem” yatırımı yaptığını duyurdu. Lightspeed’in yatırım yaptığı şirketler arasında Epic Games, 1047 Games, TripleDot Studios, Offchain Labs, Alchemy ve Wintermute gibi bilindik firmalar da bulunuyor.

Solana’nın oyunlara entegre olmasını sağlayacak

Yapılacak yatırımlar, yeni oyunların oluşturulmasına katkı sağlayacağı gibi, aynı zamanda Solana blok zincirinin de var olan oyunlara entegre olmasını ve Solana cüzdan ödemeleriyle NFT’ler merkezinde oluşacak oyun içi ekonomilerin yaratılmasının da önünü açacak.

Lightspeed ortaklarından Amy Wu, Web3 yatırımları ve geliştirilmesiyle ilgili yapılan resmi açıklamada şunları söyledi:

“Solana gibi yüksek performans gösteren blok zincirleri artık oyuncuların beklediği Web 2 deneyimlerini sunmalarının yanısıra, merkeziyetsiz Web 3 sistemlerinin de avantajlarını da sağlayacaklar”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl