FTX’ten mahkemeye yeni talep: Kripto fiyatları ayı sezonuna dönsün

İflas davası devam eden FTX'te yeni yönetim mahkeme heyetinden, alacaklılara geri ödenecek kripto paraların düşük fiyattan hesaplanmasını ve değerlerin borsanın iflas ettiği dönemdeki gibi olmasını talep etti. Mahkemeye sunulan talepte, Bitcon'in 16 bin, Ether'in 1250 ve Solana'nın da 16 dolardan hesaplanması gerektiği ifade edildi.

Geçtiğimiz sene kasım ayında batan FTX’in iflas davasında borsanın yeni yönetiminden alacaklıları şoke eden bir talep geldi. 27 Aralık günkü resmi mahkeme belgelerine göre borsa, alacaklıların kripto taleplerinin düşük fiyatlardan hesaplanması gerektiğini belirtti. Bu kripto paraların hesaplanması için FTX’in iflas ettiği dönemin seçilmesi, alacaklılardan tepki çekti.

FTX: Taleplerin bu şekilde karşılanması mümkün değil

Borsadan mahkemeye yöneltilen talepte, “Her bireyin varlıklarını kripto para olarak almak istemesi pratik olarak mümkün olmamakla birlikte gereksizdir. Bu durum ayrıca iflas mahkeme sürecini de haksız yere geciktirecek ve uzatacaktır” denildi.

“Bitcoin 16 bin, Ether 1250, SOL 16 dolar olsun” talebi

Hatırlanacağı üzere FTX’in iflas ettiği dönem (kasım 2022), kripto paralarda büyük düşüşler gelmişti. Bitcoin gibi altcoin’ler de sert şekilde geri çekilmiş, aralık ayında Bitcoin 15 bin, Ether 1000 ve Solana da 8 dolara kadar düşmüştü.

İşte borsa yönetimi de, fiyatların neredeyse bu dip seviyelerden hesaplanması gerektiğini belirtiyor. Borsanın talebinde, alacaklılara yapılacak ödemelerde Bitcoin’in 16 bin, Ether’in 1250 ve Solana’nın da 16 dolardan hesaplanması gerektiği ifade ediliyor.

FTX’in elinde bulunan kripto paralar içinde birinci sırada Solana’nın olduğu biliniyor ve yeni yönetim son dönemde, Solana başta olmak üzere büyük miktarlarda kripto parayı borsalara transfer etmişti.

Bu talebin bir an önce reddedilmesi hatta talebin tartışılmamasını bile isteyen alacaklılar ise varlıklarını kripto para cinsinden talep ediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl