MASAK açıkladı: FTX kurucusunun tüm mal varlıklarına el konuldu

Geçen hafta, iflas başvurusu yapan kripto para borsası FTX için soruşturma başlattığını duyuran Hazine ve Maliye Bakanlığı inceleme sonuçlarını paylaştı.

İflas eden kripto para borsası FTX’e soruşturma açan ülkelerden biri de Türkiye’ydi. Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), 14 Kasım 2022’de FTX’in Türkiye operasyonlarını yürüten FTX TR’yi inceleme altına aldığını duyurmuştu. Soruşturmayla ilgili sonuçlar resmi web sitesinden paylaşıldı.

Konuyla ilgili devam eden incelemeler neticesinde;

  • Müşteri emanetlerinin usulüne uygun olarak muhafaza edilmediği,
  • Gerçeğe aykırı iş ve işlemlerle müşteri emanetlerinin başkaca kişi veya kişiler uhdesine geçirildiği veya yurtdışına çıkarıldığı,
  • Müşterilere gerçekte olmayan kripto varlıkların aldırılıp sattırıldığı, olağan bir piyasa işleyişine aykırı bir biçimde piyasalardaki arz ve talebin fiktif bir biçimde yönetildiği sonuçlarına ulaşıldı.

Tüm mal varlıklarına el kondu

MASAK’tan yapılan duyuruda, “Başkanlığımızca, FTX.com’un ülkemizde ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişileri doğrudan veya dolaylı olarak kontrolü altına bulunduran Samuel Benjamin BANKMAN-FRIED adlı şahıs başta olmak üzere diğer başkaca kişiler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda yer alan çeşitli öncül suçlar ve 282’nci maddesinde yer alan suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçundan soruşturma başlatılması ve şüpheli malvarlıklarına 5549 s.Kn’un 17’nci maddesi kapsamında el koyulması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunulmuştur.” denildi.

Başvuru neticesinde, şüpheliler hakkında adli soruşturma açıldığı ve şüphelilerin malvarlıklarına el koyma tedbiri uygulandığı bildirildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl