SBF’nin Kongre’de başına neler gelecek? Eski SEC başkanı konuştu

Kripto para borsası FTX'in eski CEO'su Sam Bankman-Fried, yarın ABD Temsilciler Meclisi'ndeki toplantıda ifade verecek. SEC eski başkanı Jay Clayton da SBF’nin kongre önüne çıktığında nelerle karşılaşabileceğini paylaştı.

Son günlerin çok konuşulan ve medya turlarıyla da gündemde kalan ismi Sam Bankman-Fried’in Kongre önüne çıkması, milletvekillerinin FTX’in yönetimi ve ardından trading platformunun çöküşüyle ilgili sorularını yanıtlaması bekleniyor.

SEC eski başkanı Jay Clayton, CNBC’ye verdiği bir röportajda, duruşmadan daha fazlasının beklenmesi gerektiğini belirtirken, SBF’nin son zamanlarda medyada sergilediği “yanlışlarını etme” hikayesini sürdüreceğini bildirdi.

“Kongre üyelerinin soracakları soruların sınırı yok”

Clayton, Kongre üyelerinin sorabilecekleri soruların sınırlı olmadığını, bu nedenle Bankman-Fried’ın çok sayıda farklı soru bekleyebileceğini söyledi. SEC eski başkanı, Kongre tarafından ciddiye alınmak için SBF’nin özgünlüğe öncelik vermesi gerektiği konusunda uyardı. Clayton, konuyla ilgili, “Bu tür bir baskı altında bu sorularla nasıl başa çıkacağını göreceğiz. Kongre önünde sizi iyi bir tanık yapan şeylerden biri de gerçekçi olup olmadığınızdır. Bu da aslında bu tür duruşmalara hazırlanmanın çok önemli bir parçasıdır.” diye konuştu.

Clayton, yasal sonuçlar nedeniyle SBF’nin yalancı şahitlik yapmasının imkânı olmayacağını da vurguladı.

Sam Bankman-Fried’in yönetimi hakkında eleştiriler

SEC eski başkanı, SBF’nin eylemleri hakkında yorumda bulunarak finans kurumunun yönetiminde “çok sayıda kötü davranış” olduğunu söyledi. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri yasalarının bu tür dolandırıcılık faaliyetleriyle başa çıkmak için yeterli olduğunu vurguladı.

Bilindiği üzere SBF, Kongre önünde ifade vermeye istekli olduğunu kaydetmişti. Ancak, FTX’in çöküşüyle ilgili olarak neler olduğunu açıklamak için yeterli bilgiye sahip olmadığı konusunda uyarmıştı.

Maxine Waters ısrar etmişti

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters özellikle Bankman-Fried’in komite önünde ifade vermesi için baskı yapmıştı. Waters, SBF halihazırda birçok medya organında röportajlar verdiği için hikâyeyi kendi tarafından anlatması adına milletvekillerinin karşısına çıkması konusunda ısrar etmişti.

SBF’nin sorumluluktan kaçışı

Bu arada Bankman-Fried yanlış bir şey yapmadığını iddia ederken, çöküşü “serbest piyasa hareketleri sırasında yaşanan büyük korelasyona” bağlıyor. Ayrıca müşteri fonlarını zimmetine geçirdiği yönündeki iddialarını da şiddetle reddediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl