FTX kurucusu: “Onlara ‘s…. gitmelerini’ söyledim”

Bilindiği üzere, Sam Bankman-Fried’in kripto imparatorluğu FTX, bu ayın başında battı. FTX ve kardeş şirketi Alameda Research’ün iflasına neden olan sorular kafaları karıştırmaya devam ediyor. SBF ile yapılan yeni röportaj ise birçok sorunun yanıtını verdi.

Bankman-Fried, Tiffany Fong’a verdiği röportajda, kamuoyundaki iddiaların aksine, hesapları manipüle ettiği o çok konuşulan FTX’e ‘arka kapı’dan bir erişimi olmadığını, sistemi zar zor kullandığını ve “nasıl kod yazılacağını bile bilmediğini” söyledi.

SBF aynı zamanda Alameda’nın bilançosunun ele alınması konusunda hatalı olduğunu kabul ederek, durumun ‘kötü damgalanmış bir muhasebe olayı’ olduğunu iddia etti.

“Geçmişim göz önüne alındığında bunu yanlış anlamış olmam çok utanç verici” diyen eski CEO, FTX’in çöküşüne bildirilen likidite sıkışıklığının değil, ‘serbest piyasa hareketleri sırasında büyük bir korelasyon’ olarak adlandırdığı şeyin neden olduğunu ileri sürdü.

“İflas başvurusu için bu salağı suçlayabilirsiniz”

FTX’in iflas kanununun 11. maddesi kapsamında iflas başvurusunda bulunmasına değinen Bankman-Fried, “Bu belgeyi dosyaladığı için konuştuğunuz salağı suçlayabilirsiniz, sadece ‘hayır’ demeliydim. Yapılacak en doğru şey başvurmamaktı. Şu anda bunu iptal etmek için her şeyimi verirdim.” diye konuştu.

SBF konuyla ilgili, FTX’in ABD kuruluşu FTX US’in borcunu ödeyebilecek durumda olduğunu ve çöküşe giderken 250 milyon dolarlık hack olayından sonra bile sağlam kaldığını hatırlattı.

SBF ayrıca, “İflas başvurusunda bulunmamış olsaydım, tüm kullanıcıların tam olacağına ve şu anda FTX’te para çekme işlemlerinin devam edeceğine yürekten inanıyorum” dedi ve FTX’i yeniden canlandırma olasılığının hâlâ var olduğunu öne sürdü.

SBF, Bahamalıların para çekme işlemlerine öncelik veriyor

Para çekme işlemlerindeki Bahama önceliği hakkında konuşan eski FTX CEO’su, “Onları bir gün önceden uyardım. ‘Evet’ ya da ‘hayır’ demediler. Bunu yapmamın nedeni, borsanın bir geleceğe sahip olabilmesi için kritik olmasıydı, çünkü şu anda bulunduğum yer burası ve içinde çok sayıda öfkeli insanın olduğu bir ülkede olmak istemezsiniz.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçilere kayıt dışı bağışlar

SBF’nin ABD Demokratlarına yaptığı büyük siyasi bağışlar hakkında çok şey söylense de kendisi hikâyenin daha fazlası olduğunu söyledi.

“Bu yıl her iki partiye de yaklaşık aynı miktarda bağışta bulundum” diyen SBF, Citizens United’daki yasal boşluklar altında bir istisna olan kayıt dışı ‘kara para’ bağışları yaptığını itiraf etti.

Bankman-Fired, “Bunun nedeni yasal sebepler değildi, sadece gazeteciler bir Cumhuriyetçiye bağış yaptığınızda çılgına dönüyor.” dedi.

“Onlara ‘s……. gitmelerini’ söyledim”

Bilindiği üzere SBF, FTX’in çöküşten sonra müşterileri durumun gidişatı hakkında bilgilendirmek için sürekli olarak Twitter’da paylaşımlarda bulunmuştu. Bankman-Fired, röportajda avukatlarının çöküşün tüm sorumluluğunu üstlenmesine karşı olduğunu da belirtti. Avukatların kamuya açık paylaşımlar yapma yaklaşımını onaylamadığını belirten SBF, “Özür dilemeyi bırakmamı söylediler. Onlara ‘s……. gitmelerini’ söyledim. Ne dediklerinin farkında değiller.” dedi.

Kullanıcılara dolar başına 25 cent

Öte yandan röportajı yapan Fong, kullanıcıların içeride kalan paralarının hiçbirini geri alamayacaklarını öne sürdüğünde SBF, FTX International kullanıcılarının “dolar başına 25 sent gibi bir şey” alabileceğini öne sürdü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl