SBF’den Binance için kripto bilançosu suçlaması: Mahkeme kayıtları

FTX'in iflas davasında dün şirketin önemli iç yazışmalarından biri daha açığa çıktı. Mahkeme heyetine sunulan yazışmalarda Sam Bankman-Fried'in, medyaya sızdırılan Alameda'nın bilanço bilgilerinden Binance'i sorumlu tuttuğu görülüyor.

Kripto para dünyasına 2022’de damga vuran FTX çöküşüyle ilgili her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak dünkü iflas mahkemesi duruşmasında Sam Bankman-Fried’in bazı şirket içi yazışmaları resmen açıklandı.

“Binance sızdırdı”

Alameda eski CEO’su ve savcılıkla iş birliğine giden Caroline Ellison, verdiği ifadede 6 Kasım 2022 tarihli bir yazışmaya değindi ve burada SBF’nin şirketi kurtarmak için bazı yatırımcılara ulaşmayı denediğini yazdığını belirtti. SBF aynı yazışmada, yaşananlardan ise Binance borsasını sorumlu tuttu. FTX eski CEO’su burada, Alameda’nın medyaya sızdırılan bilanço bilgilerini Binance’in elde ettiğini ve bilerek yaydığını iddia etti.

SBF konuyla ilgili, “Binance bizim aleyhimize bir PR hareketi yapıyor. Önce bilançoyu sızdırdılar, sonra da 500 milyon dolarlık FTT satacaklarını söylediler. Müşterileri de FTX’e karşı uyardılar” dedi.

FTX’in iflas ettiği dönemde SBF ile Binance CEO’su CZ bu konuda da atışmışlardı ve SBF, FTX’in iflasından Binance ile CZ’yi sorumlu tutmuştu.

CZ ise suçlamaları reddetmiş ve “FTX’in iflasının sorumlusu FTX’tir” demişti.

O dönem taraflar FTX’in Binance tarafından satın alınması konusunu da görüşmüş ancak Binance daha sonra geri adım atmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl