FTX CEO’su SBF’den mahkemeye ilginç talep: Suçlamaları düşürün

Geçtiğimiz kasım ayında iflas eden FTX borsasının CEO'su ve kurucusu Sam Bankman-Fried, kendisi hakkındaki suçlamaların büyük bölümünün düşürülmesi için mahkemeye dilekçe verdi.

Teknolojik yatırım sözleşmesi ve emtia dolandırıcılığından rüşvete ve komplo kurmaya kadar toplamda 13 suçtan 250 yıl hapis cezasıyla yargılanan FTX CEO’su SBF, mahkemeye verdiği dilekçeyle bu suçların bazılarının düşürülmesini istedi.

2 Ekim 2023 tarihi için duruşma günü verilen SBF, sunduğu dava öncesi dilekçesinde; FTX müşterilerine ve Alameda kreditörlerine karşı komplo kurmak ile bankacılık dolandırıcılığı oluşturmak suç iddialarının dosyadan çıkarılmasını istedi. Bu talebin gerekçesi olarak da savcılığın somut bir kanıt ortaya koyamaması gösterildi.

SBF avukatları ayrıca yukarıda bahsedilen suçlar dışında, lisanssız para transferi ve rüşvet suç iddialarının da gerçekçi olmadığını belirtti ve bu suçların da dosyadan çıkarılması talebinde bulundu.

Avukatların yatırım sözleşmesi dolandırıcılığı ve para aklamak için komplo kurmak suçlarına itiraz etmemeleri ise gözlerden kaçmadı.

Talep dilekçesinde yapılan değerlendirmede, FTX’in küresel çapta yarattığı etkiden ötürü savcıların geleneksel davalarda olduğu gibi hareket etmedikleri ve acele ederek bazı suçlamalarda bulundukları kaydedildi.

Savcıların, avukatların taleplerini yanıtlamak için 29 Mayıs gününe kadar zamanları bulunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl