FTX kurucusu Sam Bankman-Fried serbest kaldı!

Sam Bankman-Fried, kurucusu olduğu kripto para borsası FTX’in çöküşüyle ilgili suçlamalarla yüzleşmek üzere Bahamalar’dan iadesinin ardından ABD’de ilk kez mahkemeye çıktı. Dolandırıcılık suçundan yargılanacak olan Sam Bankman-Fried hakkında sürpriz bir gelişme yaşandı.

New York’ta mahkeme, FTX kurucu ortağı Sam Bankman-Fried’in 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. Bankman-Fried, kripto para borsasının çöküşüyle ilgili bir dizi suçlamadan dolayı 12 Aralık’ta tutuklandığı Bahamalar’dan iade edilmesinden bir gün sonra mahkemeye çıkmıştı.

Koyu lacivert bir takım elbise ve taba rengi ayakkabılar giyen Bankman-Fried, mahkemeye ayak bileklerinde prangalarla geldi. Kelepçe takılmayan Bankman-Fried, duruşmanın sonuna kadar konuşmadı.

“Şimdiye kadarki en büyük kefalet paketi”

CNBC’nin haberine göre, ABD Savcısı Nicolas Roos, federal savcılar ve Bankman-Fried’in avukatları tarafından yapılan anlaşmanın bir parçası olan kefalet paketini “son derece kısıtlayıcı” olarak nitelendirdi ve şimdiye kadar duyduğu en büyük kefalet paketi olduğunu söyledi.

Bankman-Fried ve ebeveynleri tarafından ortaklaşa imzalanan kefalet senedi, ailesinin Kaliforniya’daki evi tarafından güvence altına alınan 250 milyon dolarlık bir kişisel teminat bonosu içeriyor.

FTX’in eski CEO’su serbest bırakılsa da yargılama devam edecek ve duruşmalara katılacak.

Elektronik kelepçe ve sıkı gözetim

Yargıç Gabriel Gorenstein, Bankman-Fried’in ailesinin Kaliforniya’daki evine bırakılmasının ardından “sıkı” bir gözetim altında tutulması gerekeceğini söyledi.

Bu arada kefalet şartları arasında, 30 yaşındaki Bankman-Fried’in elektronik kelepçe takması, akıl sağlığı danışmanlığı alması ve Kaliforniya’nın kuzey bölgesinden dışarı çıkmaması yer alıyor.

Bankman-Fried ayrıca yargılanmayı beklerken yeni kredi limitleri açmaktan da men edilecek.

FTX kurucusu için yapılan suçlamalar

Bankman-Fried, FTX kredi verenleri ile müşterilerini dolandırmak, kara para aklamak ve kampanya finansmanı ile ilgili yasaları ihlal etmek gibi sekiz suçlamayla itham edildi. Geçtiğimiz hafta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) onu yatırımcıları aldatmak ve özel kripto hedge fonu Alameda Research’e para aktarmak ve zenginleştirmeye çalışmakla suçlamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl