Singapur devlet fonu, FTX’teki 300 milyon doların üstünü çizdi

Singapur devletine ait bir yatırım şirketi olan Temasek’in iflas etmeden önce kripto para borsası FTX'e 200 milyon ila 300 milyon dolar arasında yatırım yaptığı öğrenildi.

FTX’in çöküşüyle sarsılan kripto para dünyasında, borsa ile yatırım ilişkisi bulunan şirketlerden yaptıkları yatırımlar ve durumun seyriyle alakalı peş peşe açıklamalar geliyor.

Bloomberg’ün konuyla ilgili kaynağına dayandırdığı haberinde, Singapur devletine ait yatırım şirketi Temasek’in FTX’teki 200 milyon ila 300 milyon dolar arasındaki tüm yatırımlarını silmeye hazırlandığı bildirildi.

FTX’e güvendiklerini söylemişlerdi

31 Mart itibarıyla toplam 294 milyar dolar değerinde varlık yöneten Singapurlu şirket, temmuz ayında doğrudan kripto para birimlerine yatırım yapmadığını, bunun yerine ekosistemi geliştirmeye odaklandığını belirtmişti.

Temasek’in ABD Batı Yakası Başkanı Martin Fichtner, yatırım yaptıkları kripto şirketleri FTX ve Amber Group’un değerlemeleri hakkında kendisine soru sorulduğunda, uzun vadeli karlılıklarına olan güvenini ifade etmişti.

Fichtner, işletmelerin büyümelerine ve beklentilerin güçlü olup olmadığına odaklandıklarını belirtmiş, “Portföyümüzdeki şirketlerin zaman içinde iyi performans göstereceğini hissediyoruz ve döngüler gerçekleştikçe iniş çıkışların olduğunu göreceğiz.” demişti.

O tarihten bu yana FTX, Amerika Birleşik Devletleri İflas Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca iflas başvurusunda bulundu, Bankman-Fried ise CEO’luktan istifa etti. Bu yılın başlarında 10 milyar dolarlık bir değerleme ile sermaye artırmaya çalışan Amber, şimdi 3 milyar dolarlık bir değerleme hedefliyor.

SoftBank 100 milyon dolarlık zarar bekliyor

FTX’in destekçilerinden risk sermayesi şirketi Sequoia Capital’in borsaya yaptığı 214 milyon dolarlık yatırımını sıfıra indirdiği ve SoftBank Group’un da FTX yatırımdan yaklaşık 100 milyon dolar zarar beklediği bildirilmişti.

Sequoia, Twitter’da 10 Kasım’da paylaştığı bir açıklamada Küresel Büyüme Fonu III’ün FTX.com ve FTX US’e 150 milyon dolar yatırım yaptığını ve bunun fonun taahhüt edilen sermayesinin yüzde 3’ünden daha azını oluşturduğunu belirtmişti. Açıklamada ayrıca, Sequoia Capital Global Equities fonunun da iki şirkete 63,5 milyon dolar yatırım yaptığı aktarılmıştı.

Emeklilik fonunun yatırımı da battı

Kanada Ontario Öğretmenler Emeklilik Planı (OTPP) geçtiğimiz hafta FTX’e toplam 95 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıklamıştı.

OTTP, herhangi bir mali kayıp riskinin emeklilik planı üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olacağını bildirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl