FTX’ten ağzı yanan Temasek kriptoya yatırım düşünmüyor

Geçtiğimiz yıllarda iki yatırım turunda FTX'e toplam 275 milyon dolar yatırım yapan Temasek, borsanın batışının ardından bu alana olan ilgisini askıya aldı. Şirket yatırım yöneticisi verdiği demeçte "Bu belirsizlik ortamında yeni bir yatırım yapmayı düşünmüyoruz" dedi.

Singapur’un devlet fonu olan ve küresel çapta birçok sektörde yatırımı bulunan Temasek şirketi, şu an için kripto sektörünün üzerini çizmiş gözüküyor. ABD medyasından CNBC’ye konuşan Temasek’in yatırımlardan sorumlu yöneticisi Rohit Sipahimalani, regülasyon ortamındaki belirsizlikler nedeniyle bu bakış açısına sahip olduklarını söyledi.

“Kendimizi güvende hissetmiyoruz”

Oturmuş bir regülasyon sisteminde, kriptonun da içinde olduğu her alana yatırım yapabileceklerini söyleyen Rohit Sipahimalani şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda bu alanda aşırı bir belirsizlik durumu var. Regülasyonlar oturmuş değil. Bu nedenle kripto alanına yatırım yapmak bizim için kolay değil. Tabii ki doğru bir regülasyon sistemi olur ve biz de kendimizi güvende hissedersek buraya da yatırım yapabiliriz. Ancak şu anda bu güven ortamını görmüyoruz. Şu anki haliyle bu sektöre yatırım yapamayız”

“Kripto para yatırımını hiç düşünmedik”

FTX yatırımından da bahseden yönetici, kripto paralara yatırım yapmayı ise hiç düşünmediklerini söyledi:

“Hiçbir zaman kripto para yatırımı düşünmedik. FTX’te bile bir borsaya yatırım yapmıştık. Orada işlem ücretleri üzerinden bir getiri olacaktı ama kötü zamanlar yaşadık”

Hatırlanacağı üzere Temasek şirketi, 2021 sonu ve 2022 başında olmak üzere iki ayrı yatırım turunda FTX’e toplam 275 milyon dolarlık yatırımda bulunmuştu. Borsanın iflasından sonra ise şirket, buradaki yatırımının üzerini tamamen çizdiğini ve yatırımı zarar olarak yazdığını açıklamıştı.

Yaşanan olayların ardından Singapur’da başbakan yardımcısı ve maliye bakanı olan Lawrence Wong, “Bu kayıplar, Singapur’un repütasyonuna da zarar verdi” demişti.

Temasek şirketi ayrıca bu yatırımdan sorumlu olan çalışan ve yöneticilerinde de maaş kesintisine gitmişti.Temasek, Binance ile birlikte FTX’in ABD dışındaki en büyük iki yatırımcısından biriydi. Firmanın ayrıca, metaverse projeleriyle bilinen Animoca Brands şirketinde de yatırımları bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl