FTX’in yeni CEO’su kim? Dünyanın en büyük şirket iflasında yer aldı

Kripto para borsaları FTX ve FTX ABD, trading şirketi Alameda Research ve 100'den fazla diğer ilgili kuruluşun, iflas kanununun 11. maddesi kapsamında iflas başvurusunda bulunmasının ardından istifa eden Sam Bankman-Fried’ın yerine John J. Ray III geçti. Bu ismi, piyasalar yakından biliyor. John Ray, enerji şirketi Enron iflas ettiğinde yönetim kurulu başkanı olan avukattı.

Kripto para borsası FTX’in iflasının yankıları sürüyor. Borsanın iflasıyla beraber, CEO Sam Bankman-Fried de görevinden ayrılmıştı. Fried’in yerine ise John J. Ray III geçmişti.

Ray, göreve gelir gelmez yaptığı açıklamada, “FTX’in elinde hala çok değerli olan varlıklar bulunmaktadır. İflas süreci özen ve şeffaflık ile sürdürülecektir. Bunun garantisini veriyorum.” dedi.

En büyük şirket iflasında tasfiye memuruydu

Bu atamanın ardından gözler, John Ray’e çevrildi. Hakkında edinilen bilgiler, sürecin takipçilerini ve kamuoyunu şaşırttı. Ray, 2001 yılında dünyanın en büyük şirket iflası olarak nitelendirilen Enron’un iflasında, bugünkü FTX’te olduğu gibi, ortaya çıkan enkazı temizlemek için göreve getirilmişti.

ABD’nin en büyük doğal gaz satıcısı olan enerji devi Enron’un çöküşü ABD tarihinin en büyük iflası olarak kayıtlara geçmişti. Büyük iflasın öncesinde Enron, yaklaşık 20 bin çalışana sahipti. 2000 yılında 111 milyar dolar gelir beyan etmiş, Fortune dergisi tarafından art arda altı yıl boyunca “ABD’nin en yenilikçi şirketi” seçilmişti.

“Insider trading” ile suçlanmış

Öte yandan  Ray’in ismi SEC kayıtlarında da yer alıyor. Belgeler, Ray’in üç ayrı şirkette içeriden bilgi alarak işlem yapmakla (insider trading) suçlandığını da gösteriyor.

Görevden ayrılan ve tüm bu yaşananların sorumlusu olarak gösterilen eski CEO Sam Bankman-Fried’in serveti de sıfırlandı. Bankman-Fried, Bloomberg Milyarderler Endeksinde henüz birkaç hafta önce 16 milyar dolarlık servetiyle listelenirken şimdi ise bu rakam 3 dolar olarak gösteriliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl