FTX’in CEO’su Bankman-Fried milyarlarca dolarlık USDT alımının sebebini açıkladı

ABD'deki yatırımlarıyla dikkat çeken ve her geçen gün daha fazla büyüyen FTX borsasının 29 yaşındaki CEO'su Sam Bankman-Fried, Bloomberg Businessweek'e verdiği demeçte, borsanın ilk kuruluş yıllarında bankalarla yaşadıkları sorunların kendilerine ciddi problemler yarattığını ancak bu sorundan sabit coin USDT sayesinde çıktıklarını belirtti. Bankman-Fried, "Milyarlarca dolarlık USDT aldık" dedi.

Geçtiğimiz aylarda aldığı 900 milyon dolarlık yatırımla kripto para endüstrisinin bu anlamdaki rekorunu kıran FTX borsası, özellikle ABD’deki yükselişini sürdürürken, 29 yaşındaki genç CEO Sam Bankman-Fried ise başlangıçta, her şeyin şimdiki kadar güzel olmadığını söyledi.

“Kripto para şirketiyseniz size olumsuz bakıyorlar”

Bloomberg Businessweek’e konuşan genç kurucu ve CEO, özellikle bankaların FTX ile çalışma konusunda kendilerini oldukça zorladıklarını söyledi. Kripto para bağlantılı şirketlere özellikle birkaç sene önce olumsuz bakıldığını belirten Bankman-Fried şunları söyledi:

“Eğer siz bir kripto para şirketiyseniz, başta bankalar olmak üzere birçok kurum size olumsuz bakıyor. Regülasyonlar konusunda çekinceleri olduğu için birçoğu da ilk başlarda bizimle çalışmayı kabul etmedi.”

Bankalar karşısında Tether’i seçti

Bankalarla yaşanan sorunlar genç CEO’nun bu konuda önemli bir seçim yapmasını gerektirdi. Bankman-Fried, bankaların çıkardığı sorunlara karşı, Tether şirketinin ihraç ettiği USDT sabit coin’inin sağladığı kolaylıkları seçmekte gecikmedi. Bu konuda Tether şirketi de olumsuz adım atmadı ve FTX borsasının USDT kullanımına onay verdi. Böylece genç CEO, kripto paraların ABD dolarına çevrilip bankalara taşınma ve bunun getireceği sorunlardan kurtulmuş oldu. Üzerine bir de USDT’leri hiçbir yere aktarmak zorunda kalmadan kendi borsasında tutabildi.

Milyarlarca dolarlık USDT aldı

Böylece hem kullanıcılara hem de borsaya kolaylık sağlamak amacıyla Sam Bankman-Fried, USDT’yi seçmiş oldu. Tether şirketinin, ihraç ettiği USDT’lerin hangi varlıklar ile desteklendiği konusunda yaşadığı sorunlar ve açılan davalar da beklenenden iyi sonuçlandı. Hatta açılan bir toplu davada şirket galip geldi ve davayı da “Para koparma denemesi” olarak adlandırdı. Sam Bankman-Fried yazısında, kullanıcı işlemlerini çok daha kolay hale getirmek için borsasının milyarlarca dolarlık USDT aldığını da açıkladı.

Tether şirketi şu anda varlıklarının yüzde 100’ünün nakit ve nakde denk varlıklar tarafından desteklendiğini belirtse de, müşteriler ve uzmanların bu konuda hala büyük şüpheleri bulunuyor.

Tüm eleştirilere, şüphelere ve açılan davalara rağmen Tether’in çıkardığı USDT kripto parası hala açık ara en büyük sabit coin statüsünü koruyor. USDT’nin piyasa değeri yaklaşık 70 milyar dolar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl