FTX’in genç CEO’su: Günün birinde Goldman Sachs’ı satın alabiliriz

FTX borsasının genç kurucusu ve CEO'su, 29 yaşındaki Sam Bankman-Fried, en büyük borsa durumuna gelmeleri halinde, Goldman Sachs ya da CME gibi kurumları satın almayı düşünebileceklerini belirtti. Bankman-Fried, "Eğer en büyük borsa olursak, bu konu tartışmaya kapalı olur." dedi.

Son dönemdeki reklam ve sponsorluk anlaşmalarıyla sesini iyice duyuran FTX borsasının 29 yaşındaki CEO’su Sam Bankman-Fried, Goldman Sachs ya da CME gibi kurumları satın almayı düşünebileceklerini belirtti.

“En büyük biz olursak bunu yapabilmek tartışmaya kapalı olur”

Financial Times’a konuşan ve en büyük rakipleri olan Coinbase ve Binance gibi borsaların önüne geçtikleri zaman bunu yapabilecek kapasitede olacaklarını belirten genç CEO şunları söyledi:

“Eğer en büyük borsa olursak, Goldman Sachs ya da CME gibi kurumları almamız tartışmaya kapalı olur. FTX olarak halka açılmayı da düşündük ancak şu an bu proje rafa kalktı. Bunu yapmak zorunda olmadığımız için şanslıyız çünkü sermayeye ihtiyacımız yok ancak istersek bunu yapabilecek bir pozisyonda olmayı tercih ederiz. Sonuçta listelenmenin de bilinirlik açısından avantajları bulunuyor.”

Genç CEO’nun bu açıklaması, geçmişi sadece birkaç yıla dayanan bu tür borsaların, tüm regülasyon kısıtlamalarına rağmen hedeflerinden kopmadıklarını net şekilde göstermesinin yanında ayrıca, bu kısa geçmişe sahip şirketlerin 100 yıllık bankalarla küçük bir zaman dilimi içerisinde aynı seviyeye gelebildiğini göstermesi açısından da önemli…

Bankman-Fried son olarak şirketinin yaklaşık 20 milyar dolar değerde olduğunu belirtmişti. ABD’nin dev yatırım bankası Goldman Sachs ise yaklaşık 135 milyar dolar, CME ise 76 milyar dolar değerde.

Bankman-Fried’ın kendisine rakip olarak gördüğü ve Nisan ayında Nasdaq borsasında listelenmeye başlayan Coinbase borsasının şu anki değeri ise yaklaşık 75 milyar dolar. Coinbase’in halka arz edilmesinden sonra Bitcoin fiyat tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış ve 64 bin dolara çıkmıştı. Binance ise bilindiği üzere dünyanın hacim anlamında en büyük borsası olarak görülüyor.

29 yaşında ama serveti 8.7 milyar dolar

FTX’in sahibi olmasının yanısıra Alameda Research’ün de kurucusu olan Bankman-Fried’ın serveti Forbes’a göre yaklaşık 8.7 milyar dolar. Genç dolar milyarderi, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada da, yeni bir yatırım alma aşamasında olduklarını ve buradan gelen fonla, perakende yatırımcılara yönelik yatırımlar yapacaklarını belirtmişti.

Birçok kripto para maksimalistinin tersine dijital para sektörü ve geleneksel piyasaların birlikte büyüyeceğine inandığını belirten 29’luk CEO, “Geçen seneden bu yana gördüğümüz en büyük değişiklik, kripto para endüstrisinin, regülatörlerin görebileceği kadar büyük seviyeye ulaşmasıydı” dedi.

FTX, Mart ayında NBA takımlarından Miami Heat’in maçlarını oynadığı salonunun isim hakkı için 19 yıllık anlaşmaya varmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl