Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Fusion’da NFT’leri trade etme ve kiralama

Sponsorlu

Kripto para dünyası şu anda adeta bir NFT çılgınlığı içinde… NFT temelli sanat eserleri çok ciddi meblağlara alıcı bulurken, NFT odaklı projeler de performanslarıyla ön plana çıkıyorlar.

Bu durum ise Fusion’ı (ve muhtemelen diğer kripto para projelerini) NFT’ler için ne yapabileceğini açıklamaya itiyor. Fusion’daki NFT potansiyeli çok büyük ancak bu potansiyeli sonuna kadar ortaya çıkarmak için de NFT’leri ağlar arasında hareket ettirecek bir sistem oluşturan Fusion’ı seçen NFT odaklı diğer projeleri de görmemiz gerekiyor.

Fusion’da yer almayı seçen NFT odaklı projelerin sağladığı katkılar nelerdir?

Eğer proje bunu yapacak olsaydı, diğer zincirlerde halihazırda mümkün olduğu gibi, kuantum takas (QS-Quantum Swap) piyasasını filtreleyip kullanıcılara en uygun olan trade’i ortaya çıkarır ve NFT’ye en uygun değeri sağlayan yolları bulurdu. Fusion’ın bu konuda çok iddialı projeleri bulunuyor.

Buradaki en belirgin örnek, Fusion’da arabaları tokenize eden AXP‘dir.

NFT’lerin sadece bir sanat eseri ya da bir oyun öğesi olmadığını göstermek açısından bu gerekli bir örnektir. Bir arabanın sahipliği, değerli bir sözleşme, anahtarlar, gerçek ev ya da nesnelerin kilidi, ya da bir yazılım onaylaması gibi hem kilitleyebildiğiniz veya bir şifreyle girebildiğiniz herhangi bir şey olabilir. Bu gerçekten soyut ve somut olan şeylerin tokenizasyonudur.

Fusion Quantum Swaps’tan (Kuralları trade ortakları tarafından belirlenen tam merkeziyetsizlik anlamına gelir) ayrı olarak Fusion ayrıca, zaman aralıkları da sunar. NFT’ye uygulanan bu zaman aralıkları çok ilginç kullanım alanları oluşmasını sağlar. Örnek olarak, yüzde 100 güvenli kiralamanın önü açılır. Araba kiralama şirketleri, müşterilerinin arabalarını geri getirip getirmemesi konusunda endişelenmeye gerek duymazlar. Çünkü müşteri eğer belli bir zaman aralığı içinde kullanılacak anahtarlara sahip olursa, araba sadece o zaman aralığında kullanılabilir. Diğer açıdan yani kiralayan açısından bakıldığında ise örnek olarak gizliliğin önem kazandığı otellerde, odayı tutan kişinin odaya erişim sahibi olan tek kişi olduğu garanti edilir. (Odaya girmek için, otel zaman dolana kadar beklemek zorunda kalır) Günlük film kiralama gibi konularda da bu teknoloji kolaylık sağlar.

Ancak en önemli kullanım alanlarından biri de emlak olacaktır. Kiralamanın yaygın olduğu yerlerde varlıklar, tokenize edilmek için gerekli olan değere kolay şekilde ulaşacaklardır. Fusion Quantum Swaps ayrıca, birçok varlığın tek bir işlemde takas edilmesini de sağlar.

Bu benzersiz sistem aşağıdaki metinde detaylı şekilde anlatılmıştır.

MultiSwap yönetimi: https://medium.com/@fusionprotocol/how-to-use-multiswap-3c6167b87aa1

MultiSwap uygulamalarının potansiyeli: https://www.fusion.org/post/multiple-applications-of-multiswap

NFT uygulamaları için kesinlikle çok kullanışlı olacaktır.

NFT’leri zincir boyunca hareket ettirmek için bir sistem oluşturma

Fusion’ın odaklandığı bir başka konu ise birlikte çalışabilme özelliğidir. Şu anda aktif olarak tüm blokzincirlerle entegre olan Fusion’ın kendisi ya da Anyswap sayesinde mümkün olsun ya da olmasın, zincirlerarası NFT taşıma bir gün mutlaka yapılacak ve NFT’nin çapraz zincirde transferi, Time-Lock (TL) teknolojisi ve QS ile insanların beklediğinden çok daha erken Fusion’a uyumlu hale gelecek.

Değiştirilebilir token’larda, çapraz zincirler için devamlı olarak geliştirmeler yapılmaktadır ancak her şey daha da basitleştirildikten sonra, herkes değiştirilebilir token’lar için, herhangi iki zincir arasında köprüler oluşturabilecektir. Zamanla bu basitlik, NFT’ler de dahil olmak üzere herhangi bir çeşit token’da da uygulanabilecektir.

Yüksek değerde varlıkları, Ethereum gibi zincirlerde çıkarmak için en başta biraz mantık gereklidir çünkü güvenli bir vakfın, yüksek değerdeki zincirinde bu varlığı çıkarmak, onu daha da değerli kılacaktır. Ancak bir kişi, merkeziyetsiz şekilde NFT’leri kiralamak ya da trade etmek isterse NFT, QS ve TL özelliklerini kullanmak için Fusion zincirine geçecektir.

Kısa süre içinde, Fusion blok zincirinin merkeziyetsiz finans projesi olan Chainge Finance’i de göreceğiz. Chainge Finance, blok zincirleri tek bir ekosistemde birbirlerine bağlayarak Quantum Swaps (QS) ve Time Locks (TL) için bir piyasa yaratacaktır.

Fusion Telegram kanalı: t.me/FUSIONFoundation

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Her kullanıcı kendi araştırmasını yapmalıdır. Uzmancoin’in bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Uzmancoin, bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğacak riskler karşısında sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl