Futbol-NFT platformu Sorare, La Liga’yla anlaştı!

Futbol ve kripto para dünyasını bir araya getiren Sorare platformu, dünyanın en çok izlenen futbol liglerinden biri olan İspanya La Liga ile de ortaklık kurdu. Sorare'den konuyla ilgili resmi açıklama da yapılırken, platform veritabanındaki tüm La Liga oyuncularının NFT'lerini çıkaracak ve bu sayede İspanyol kulüplerine yeni bir gelir kapısı açılmış olacak.

Futbol dünyası ve kripto paralar bu kez NFT endüstrisi vasıtasıyla bir kez daha biraraya geldi. Fantezi futbol platformu Sorare İspanya La Liga ile ortaklık anlaşması imzaladığını açıkladı.

Fenerbahçe ve Galatasaray gibi Türk takımlarının da olduğu Sorare, tüm düntadan birçok futbolcunun NFT kartlarını üretiyor. Kartlar nadirlik seviyelerine göre sıralanıyor. Futbolcuların her hafta takımlarında gösterdikleri performansa göre de NFT’lerin değerleri artıyor ya da azalıyor. Kartlar, kullanıcılar arasında alınıp satılabiliyor.

İlk kez bir lig organizasyonu ile anlaştılar

Antoine Griezmann, Gerard Pique, Rio Ferdinand gibi hem futbolu bırakmış hem de kariyerine devam eden efsane isimlerden de yatırım almış bir platform olan Fransa merkezli Sorare, bu anlaşmayla ilk kez bir lig organizasyonuyla da anlaşma sağlamış oldu. Sorare’nin aynı zamanda dünyanın en iyi 20 futbol ligiyle de ortaklık kurma plânı olduğu belirtildi. Anlaşma La Liga’nın yanında, İspanya 2. Ligi’ni de kapsıyor.

Sorare’nin CEO’su ve kurucu ortağı Nicolas Julia yapılan anlaşmayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“NFT’ler, küresel spor topluluklarının en önemli parçalarından biri. Geleceği… İnsanlar Sorare sayesinde sevdikleri kişilerin NFT’lerine sahiplik duygusuyla bağlı olabilecekler. La Liga’nın bu anlamda ilk ortağı olduğumuz için gurur duyuyoruz”

Mbappe NFT’si 116 ETH’e satılmıştı

Sorare platformunda kartların fiyatları ise çok uçuk seviyelere çıkabiliyor. Geçtiğimiz yıl Kylian Mbappe’nin NFT’si tam 116 ETH fiyata satılmıştı. Aralık ayında bu kartın dolar karşılığı yaklaşık 65 bin dolara denk geliyordu. Şu anda ise 400 bin dolara tekabül ediyor.  Dedikoduların gerçekleşmesi ve Mbappe’nin Real Madrid’e transfer olması durumunda ise, oyuncunun “nadir kartının” milyon euronun üstünde fiyatlanması söz konusu olabilir.

2 sene önceki Ronaldo NFT’si 1 milyon euro!

Manchester United’a transfer olarak ses getiren bir başka dünyaca ünlü yıldız Cristiano Ronaldo’nun 2019/2020 sezonuna ait bir Juventus kartı ise tam 350 ETH’e satışta. Bu fiyatın da dolar karşılığındaki değeri yaklaşık 1 milyon euro.

Ronaldo’nun Manchester United takımındaki NFT’si ise henüz Premier Lig takımlarının Sorare ile anlaşması olmadığı için platformda yer almıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl