G20’den son dakika: Kripto paraların vergilendirilmesi için deklarasyon

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te devam eden G20 konferansında uluslararası bir kripto para vergilendirme sistemi oluşturmak için deklarasyon imzalandı.

Şu anda Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleşen G20 konferansında kripto para dünyasını yakından ilgilendiren bir karara varıldı.

Konuyla ilgilenen görevli politikacılar, kripto para vergisi sorununa bir çözüm üzerinde çalışmaya başlama ve bu amaçla iş birliği yapma niyetlerini gösteren bir deklarasyon metni imzaladılar.

Liderlerin deklarasyonu, kripto paralar için uluslararası bir vergilendirme sistemi oluşturmayı amaçlıyor.

Mevcut uluslararası kurallarda bir hükümetin topraklarında fiziki bir varlığı bulunmayan yabancı bir şirketi vergilendirmesi yasal değil fakat Japon haber kuruluşu Jiji.com’a göre kripto paranın mümkün kıldığı bir taktikle bu kuralın verginin önüne geçmek için kullanıldığına dair kanıtlar var. Sınır ötesi ödemeleri vergilendirecek bir sistem bu nedenle önem taşıyor. Çok uluslu şirketlerin vergiden kaçmalarının önüne geçmek için tedbirler getirilecek.

Anlaşmada ayrıca politikacıların ilgisini çeken bir alan olarak kripto para ile yürütülen kara para aklamadan da bahsediliyor.

2020 yılına kadar nihai bir sistem oluşturulacak

Deklarasyon metninde tüm G20 ülkelerinin bu konuda çalışmalar yapacağını ve gelecek yıl Japonya’daki G20 toplantılarında bir araya geldiklerinde bunları tartışacağı ifade ediliyor. 2020 yılına kadar nihai bir vergilendirme sisteminin oluşturulması hedefleniyor.

ABD ve Çin temkinli yaklaşıyor

Birleşik Krallık ve AB düzenleme yanlısı iken ABD ve Çin kripto paralar için uluslararası bir vergi sisteminin geliştirilmesi konusunda temkinli davranıyorlar.

Bir süredir Fransa ve Japonya gibi birkaç ülke bu konuyu görüşmek için çağrıda bulunuyorlardı.

Ekim ayında G20’nin danışma kurulu, kripto paraların dünyanın ekonomik istikrarı için gelişen bir tehdit olduğunu bildirmişti. Kurul, kripto paraların kurumsallaşmasını finansal kurumların güvenini ve otoritesini sarsacağı gerekçesiyle olumsuz bir gelişme olarak görüyor.

G20, dünyadaki en güçlü 20 ülkenin liderlerinin dünya sorunlarını görüşmek üzere bir araya geldiği bir kulüp. Organizasyonun şu anki başkanı Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri. Gelecek yıl başkanlığı Japonya’dan Shinzo Abe alacak.

Öte yandan bu konferanslar, genellikle protestolarla da gündeme geliyorlar. Geçtiğimiz yıl Hamburg’da protestocular yolları kapattı ve arabaları yaktı. Arjantin konferans için 22 bin polis memuru ile 700 güvenlik görevlisi görevlendirdi ve mekanın çevresini 12 kilometre boyunca kordan altına aldı.

Bu yılki toplantılarda liderler çoğunlukla sürdürülebilir gıda, Çin ve ABD arasında gelişen ticaret savaşı ile kripto para birimi konusunu ele alıyorlar.

Haber: Finance Magnates

→ KRİPTO PARA MADENCİLERİ ÇİN’DEN AYRILIYORLAR

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl