Kripto para borsalarının yöneticileri ile G20’de kritik buluşma

Circle, Coinbase, bitFlyer, Kraken, Huobi ve daha birçok kripto para borsasının yöneticileri, 28-29 Haziran'da Japonya'da düzenlenecek olan G20 Zirvesi'nde bir etkinlik kapsamında bu ülkelerin finans liderleri ve politika belirleyicileriyle bir araya gelecek.

Financial Times’ta yer alan habere göre, dünyanın en büyük kripto para borsalarının temsilcileri, bu ayın sonlarına doğru Japonya’da G20 Topluluğu’nun küresel finans liderleri ve politika belirleyicileriyle bir araya gelecekler.

Circle, Coinbase, bitFlyer, Kraken ve Huobi’nin yanı sıra başka kripto para borsalarının temsilcilerinin de katılacağı zirveye V20 (Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları Zirvesi) adı verildi.

V20 Zirvesi

Zirve, G7 ülkeleri tarafından OECD bünyesinde kurulan FATF (Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu) tarafından uygulanması planlanan yeni kurallar ışığında toplanıyor. Bu yeni kurallar, kripto para borsalarının aynı bankalar gibi talep üzerine müşteri verilerini ilgili taraflar ve yetkililerle paylaşmasını gerektirse de, borsalar bu duruma pek sıcak bakmıyor, çünkü müşteriler gizlilik endişeleri nedeniyle onları terk edebilir ve bu da borsaları zora sokabilir. Ek olarak bu kuralların uygulanmasının bazılarının altından kalkamayacağı şekilde işletme maliyetlerini büyük ölçüde artıracağı söyleniyor.

Borsalara göre, AML/KYC prosedürleri zaten yürürlükte ve bunların yasal kaygılar için yeterli olması gerekiyor. Yine borsa yöneticileri, bilgi toplama kuralının uygulanabilirliğinden de şüphe ediyor.

Dijital varlık alım-satım şirketi Altonomy’nin kurucu ortağı olan Ricky Li, uygulanması planlanan kurallar hakkında şunları söylüyor:

“Bunun piyasaya etkisi yavaş yavaş olur. Yasalara uyum maliyetleri artarken birbirini takip eden cezalarla birçok borsa, komisyoncu ve bayi kapanır. Fonlar da zaman içinde yavaş yavaş azalır.”

Küresel finansal sistemini izleyen ve bununla ilgili tavsiyeler veren uluslararası bir kurum olan FSB (Finansal İstikrar Kurulu) tarafından yayınlanan ilk raporda, kripto paraların dünyada ciddi bir finansal risk teşkil etmediği öne sürülmüştü. Aynı kanıda olmayan FATF’ye göre ise kripto paralar, kara para aklama ve terör finansmanı gibi ciddi riskler barındırıyor ve bu riskler olabildiğince engellenmeli.

FATF’nin bu konuyla ilgili son kural önerileri dizisi, 21 Haziran 2019’da yayınlanacak.

ABD, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Hindistan ve Türkiye gibi dünyanın en büyük ekonomilerinin liderlerini ağırlayacak olan G20 zirvesiyle (28-29 Haziran) aynı zamana denk düşen V20 zirvesi, kripto para düzenlemelerinin geleceğiyle ilgili kararlar alınacak olması bakımından oldukça önemli bir etkinlik.

Huobi Group’un yasalara uygunluktan sorumlu yöneticisi Elaine Sun, zirveden beklentilerini şöyle açıkladı:

“Kripto para endüstrisinin benzersiz doğasını açıklığa kavuşturmak için FATF ile yapılacak olan doğrudan görüşmeler, ortak bir düzenleyici çerçeve anlayışı oluşturulmasına ve sektör genelinde bu konulara çözümler bulunmasına yardımcı olacak.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl