G20’de gündem yine kripto: Düzenleme yönünde fikir birliği arttı

Geçtiğimiz yıl Endonezya’dan G20 dönem başkanlığını devralan Hindistan’ın önceliği kripto düzenlemeleri olmaya devam ediyor.

Aralık ayından itibaren sadece G20 başkanlığını devralan Hindistan’ın Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman için kripto düzenlemeleri, özellikle de geçen yıl sektörde yaşanan bir dizi iflas sonrası kritik bir önem taşıyor.

Hindistan’ın liderliğinde düzenlenen G20 komisyonunda konu yine koordineli küresel kripto politikaları çağrısıydı.

Bakan Sitharaman, G20’den maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının bir araya gelmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

“G20 üye ülkeleri arasında artan bir fikir birliği var”

Sitharaman, perşembe günü yaptığı açıklamada, kripto paralara ilişkin yeni düzenlemelerin uygulanmasında küresel koordinasyonun gerekliliği konusunda G20 üyesi ülkeler arasında artan bir fikir birliği olduğunu ifade etti. Sitharaman ayrıca, merkez bankalarının desteğinden yoksun olan kripto paraların düşüşe açık olduğunu ve bunun da potansiyel olarak makroekonomik istikrarsızlığa yol açabileceğini vurguladı.

Sitharaman, G20 ve üyelerinin, egemen bir ulusun kripto paraları bağımsız olarak yönetmesinin mümkün olmadığı konusunda fikir birliğine vardığını belirtti.

Hindistan’ın kripto sektörüne bakışı

Hindistan, kripto düzenlemeleri konusunda katı bir yaklaşıma sahip. Geçtiğimiz yıl Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kripto para birimlerinin yarattığı sorunlarla başa çıkmak için kolektif bir küresel çabaya ihtiyaç olduğunu söylemişti. Hindistan Merkez Bankası da “saadet zincirine benzedikleri” için kripto paraların yasaklanması gerektiğini bildirmişti.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman ise dijital varlıkları vergilendirmeyi önermiş ve ülkedeki kripto paraların yasallığı konusundaki tartışmaları artırmıştı.

Hindistan geçtiğimiz ayın ortalarında, Kara Para Aklamayı Önleme Yasasını (PMLA) dijital varlıkları da kapsayacak şekilde genişleterek kripto para sektörünü düzenlemeye yönelik önemli bir adım atmıştı.

Ülke yasayı genişletirken, bu hamle Hindistan’daki kripto para borsalarının işlemlerle ilgili durum tespiti yapmasını ve şüpheli ya da yüksek değerli işlemleri yetkililere bildirmesini gerektiriyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl