G-20, kripto para borsalarını kayıt altına almayı amaçlıyor

G-20'ye üye olan ülkeler, kripto para borsaları için kayıt birimi oluşturarak kara para aklamanın önüne geçmeyi planlıyor.

Dünyanın gayrisafi hasılasının beşte dördünü temsil eden 19 ülke ile Avrupa Birliği’nden (AB) oluşan G-20 üyeleri, kripto para borsaları için kayıt birimi oluşturma anlaşmasına vararak kara para aklamanın önüne geçme amacında.

Maliye bakanları ve merkez bankaları temsilcileri, 8-9 Haziran tarihlerinde Japonya’nın Fukuoka kentinin ev sahipliği yapacağı toplantılarda, kara para aklama ve müşteriyi koruma da dahil olmak üzere kripto para birimleri hakkındaki zorlukları masaya yatıracaklar.

Kripto para birimleriyle bankalara ihtiyaç duymadan sınır ötesi işlemlerin yapılabilmesinin, yasa dışı para transferi yapmak ve para aklamak gibi konularda sıklıkla kullanıldığı anlamına geldiği belirtildi. Özellikle bazı para birimlerinin isimsiz olduğu ve geriye dönük işlemlerin izlenemediği vurgulandı.

Aynı zamanda bu yılki G-20 Zirvesi’nin ev sahibi konumundaki Japonya, bu konuya kısıtlama getiren öncü ülke olmuştu. Nisan 2017’de kripto para borsaları için bir kayıt birimi oluşturan ülke, aynı zamanda bilgisayar korsanlarının Coincheck’ten 500 milyon doların üzerinde kripto para çalmasından sonra zorlayıcı düzenlemelere de sahip.

Fakat tüm ülkeler aynı fikirde değil. Mesela Çin, tüm kripto para alım satım işlemlerini engelliyor. Ancak ülkedeki kripto para sahipleri, işlemlerini esnek kurallı bir ülkede gerçekleştirirse, bu yaptırımların hiçbir anlamı kalmıyor.

Uluslararası bir finansal düzenleyici organ olan Mali İstikrar Kurulu, ülkelerin yasadışı faaliyetleri durdurmak için birlikte çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla G-20’ye sunmak üzere, Nisan ayında bir kripto para birimi düzenleyici listesi yayınlamıştı.

Ekim 2018’de bir açıklama yayınlayan Mali Eylem Görev Gücü, sanal varlık servis sağlayıcılarının kara para aklama karşıtı düzenlemelere tabi tutulması gerektiğini belirtti. Açıklamada, “Bunlar ruhsatlandırılmalı veya tescil ettirilmeli ve uygunluğu sağlamak için izlemeye tabi tutulmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl