G20 ülkeleri kripto para regülasyonunu konuşacak

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, yaklaşan G20 başkanlığı sırasında, öncelikli konular arasında, kripto paraların küresel regülasyonu, borç sıkıntısı, uluslararası vergilendirme ve iklim finansmanının yer alacağını söyledi.

Hintli Bakan, G20 üyelerinin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Batı’nın uyguladığı yaptırımların gıda ve enerji güvenliği üzerindeki etkilerini de masaya yatıracaklarını bildirdi.

Uluslararası vergilendirmelerin ileriye götürülmesi gereken bir gündem olacağını kaydeden Sitharaman, kripto paralar konusunda küresel düzenleme ihtiyacını vurguladı.

Sitharaman yaptığı açıklamada, “IMF ve OECD (Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü) şimdiden sıkı çalışmaya başladı. Bu nedenle onları da kripto varlıkların tüm ülkelerin katılımıyla nasıl düzenlenebileceğini anlamaya teşvik etmemiz gerekiyor” dedi.

Henüz bir plan yok

Hintli Bakan, kripto paraların gelecek için bilinmez olduğunu, uyuşturucu ya da terör finansmanı için kullanılabileceği ihtimalini belirtirken hiçbir ülkenin kripto paraları kendi başına başarılı bir şekilde düzenleyemeyeceğini de sözlerine ekledi. Sitharaman, ayrıca henüz plan bir çıkarmadıklarını da aktardı.

Hindistan 1 Aralık 2022’den 20 Kasım 2023’e kadar bir yıl süreyle G20 başkanlığını üstlenecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl