G20 kuruluşu FSB kripto paraları tehlikeli buldu: Kontrol edilmeli

Dünyanın en güçlü ekonomilerine sahip olan ülkelerin oluşturduğu G20'nin bir kuruluşu konumundaki Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto paraların genş kapsamlı bir regülasyon çerçevesine ihtiyacı olduğunu belirten bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada "Kripto varlıklar ve onun piyasaları çok hızlı büyümekte ve finansal istikrara tehdit oluşturmaktadır" denildi. Raporda sabit coin'lere, cüzdanlara ve DeFi platformlarına da ayrıca değinildi.

Merkez bankaları ve maliye bakanlıkları tarafından desteklenen ve aynı zamanda standart koyucu bir gücü de olan Finansal İstikrar Kurumu (FSB), yaptığı açıklamayla “kripto varlıklar”ın geniş bir çerçevede regüle edilmeleri gerektiğini belirtti.

Kripto varlık ekosisteminin, geleneksel finans sistemiyle olan bağlantıları nedeniyle finansal istikrara çok daha büyük sorunlar yaşatabileceği belirtilen açıklamada, sabit coin’lere de ayrıca değinildi.

“Kürsel sabit coin” tabiri kullanıldı

İçinde sabit coin’lerin de bulunduğu kripto varlıklara yüksek standartta regülasyon kurallarının uygulanması gerektiği belirtilen küresel sabit coin tabirinin kullanılması da dikkat çekti:

“Hem ödeme hem de değer saklama aracı olarak kullanılabilme özelliği olan, içinde sabit coin’lerin de bulunduğu kripto varlıklar yüksek regülasyon standartlarında gözetim altında tutulmalıdır. Bu varlıklar finansal istikrara büyük tehdit oluşturabilirler. Küresel sabit coin için teklif edilen revizyonlar ve regülasyon gereksinimleri, kullanıcıların para çekme haklarını koruyacağı gibi, sağlam bir istikrar mekanizması yaratacaktır”

“Yeni regülasyon kuralları yaratılmalı”

FSB tarafından bugün yayımlanan raporda ayrıca ülkelere ve yargı bölgelerine de mesaj verildi ve kripto varlıklar konusunda regülasyon kurallarının genişletilmesi gerektiği vurgulandı:

“Kripto riskler her geçen gün değişmektedir. Dolayısıyla vâr olan finans normları ve kuralları geliştirilmeli ve yenileriyle değiştirilmelidir”

DeFi vurgusu: Bazı borsalar kanunları ihlal ediyor

FSB’nin raporunda borsaların ve diğer kripto para platformlarının verdiği krediler ve sağladığı bankacılık hizmetlerine de değinildi ve bunların kanun ihlali olduğu belirtildi:

“Çeşitli kripto varlık faaliyetleri, hiçbir mevcut regülasyon kuralına uymadan bir şirket ya da kurum üzerinden yapılabiliyor. Otoriteler yargı bölgelerindeki kuralları uygulamak için güçlerini kullanmalıdır”

Raporda ayrıca cüzdan hizmet sağlayıcılarına da değinildi ve bu şirketlerin de, “zararlı işlemler”e izin vermemesi adına kontrol altına alınması gerektiği yazıldı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl