G20 kuruluşu FSB’den 5 maddelik kripto para açıklaması

Küresel finans sistemini izleyen ve tavsiyelerde bulunan uluslararası bir kuruluş olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto paralarla ilgili 5 maddelik bir açıklama yayımladı. Açıklamada, kripto para piyasasının hızla geliştiği ve piyasadaki son çalkantının yarattığı risklerin geleneksel finansı olumsuz etkileyebileceği vurgulandı.

klaas-knot

G20’nin uluslararası finansal istikrarı koordine eden kuruluşu Finansal İstikrar Kurulu (FSB), bir kez daha kripto paralar için küresel kurallar oluşturma çağrısı yaptı.

Bugün yayımlanan açıklamada, sabit coin’ler ve kripto varlıkların hızlı bir şekilde gelişme gösterdiği, fiyatlardaki sert volatilitenin geleneksel finans üzerinde de olumsuz etkileri olabileceği kaydedildi.

Devamında ise madde madde şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Kripto varlıklar, hem yerel hem de uluslararası düzeyde oluşturdukları risklerle orantılı olarak etkin düzenleme ve gözetime tabi olmalıdır.
  • Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, daima faaliyet gösterdikleri yargı alanlarındaki mevcut yasal yükümlülüklere uyum göstermelidir.
  • Kripto varlık piyasalarındaki son çalkantılar, sabit coin’ler de dahil olmak üzere, kripto varlıkların finansal istikrar konusunda oluşturdukları potansiyel riskleri ele almak için FSB ve diğer uluslararası organların devam eden çalışmalarının önemini ortaya koymaktadır.
  • Sabit coin’ler, yaygın olarak kullanılan bir ödeme aracı olacaklar veya finansal sistemde başka bir önemli rol oynayacaklarsa sağlam düzenleme ve ilgili makamların denetimiyle kontrol altına alınmalıdır.
  • FSB üyeleri, mevcut uluslararası standartların tam ve zamanında uygulanmasını desteklemektedir.

Ekim’de regülasyon raporu geliyor

FSB, son olarak kripto varlıkların regülasyonu için çalışıldığı, Ekim ayında bir rapor yayımlanacağını bildirdi:

“FSB, kripto varlıkların sağlam düzenleme ve denetime tabi olmasını sağlamak için çalışmaktadır. FSB, Ekim ayında G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanlarına sabit coin’ler ve diğer kripto varlıklara yönelik düzenleyici ve denetleyici yaklaşımlar konusunda rapor verecek.”

FSB, merkezi İsviçre’de bulunan ve uluslararası finansal istikrarı gözlemleyip yönlendirmelerde bulunan uluslararası bir kuruluş. FSB’nin üyeleri arasında Türkiye’nin yanı sıra ABD, Rusya, Çin gibi 24 ülkeden üst düzey yetkililer yer alıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl