Novogratz, Bitcoin için 500 bin $ tahminin arkasında duruyor

Kripto paralar hakkında yaptığı yorumlar ilgiyle dinlenen dijital yatırım firması Galaxy Digital'ın kurucusu ve CEO'su Mike Novogratz, Bitcoin'in 5 yıl içinde 500 bin dolara gideceği yönündeki fikrinin arkasında durduğunu söyledi. Novogratz ayrıca merkeziyetsiz finansın bu krizde CeFi platformlarından çok daha iyi sınav verdiğini de belirtti.

ABD’nin finans devlerinden Bloomberg’in New York’ta düzenlediği kripto zirvesindeki günün konuklarından biri de Mike Novogartz’dı. Son düşüşleri ve gelecek adına beklentilerini anlatan Galaxy Digital CEO’su, Bitcoin’de 500 bin dolarlık fiyat öngörüsünün arkasında olduğunu belirtti.

LUNA çöküşünden, merkezi kredi platformlarının iflasına ve fiyat düşüşlerine kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulunan Novogartz’ın yorumları şu şekilde:

“Endüstriye olan güven azaldı”

LUNA, içinde bulunduğumuz bu krizin ilk olayıydı. Buradan öğrenilecek bir ders varsa o da aslında perakende yatırımcıların ve bazı şirketlerin ne kadar az risk yönetimi olduğudur. LUNA’da yaşananlar aslında çok şeffaftı. İnsanlar, oynadıkları bahsin tutmaması durumunda ne olacağını biliyorlardı. Burada insanların beklemediği, profesyonel kurumların bilançolarında yaşadığı kayıpların bu kadar büyük olmasıydı. 3AC, Genesis, Celsius gibi birçok şirket zarar gördü. Bu durum zincirleme bir krize sebep oldu. Endüstriye olan güven azaldı. Daha önce de ‘Ya biz kendi kendimizi regüle edeceğiz, ya da regülatörler gelecek’ demiştim. Hack’lenme kadar kötü bir olay… Ama şunu da görmek lazım, merkeziyetsiz finans tarafı, nasıl çalışmalıysa öyle çalışmaya devam etti. Her şey açık ve şeffaftı. Aslında DeFi için de güzel bir reklam oldu.

“Dip 28-30 bin dolar diye düşünüyorum ama büyük yanılgı içine düştüm”

Ben bu sene için 28 ya da 30 bin dolarlık seviyenin dip olacağını düşünüyordum ama çok büyük yanlıgı içine düştüm. Kaldıraçlı işlemlerde görülen zararın ve bunun etkisinin bu kadar büyük olacağını tahmin edemedim. Yine de en kötünün bittiğini düşünüyorum. Bunu geride bıraktık. Bu gördüğümüz zarar telafi edilene kadar, yaralar iyileşene kadar biraz daha zaman geçecek gibi gözüküyor ama bir sonraki boğa sezonuna çok daha güçlü şekilde gireceğiz.

“Kripto para konusunda pes etmeyecekler”

İnsanlar kripto paralar konusunda pes etmeyecek. Şunu unutmayın, bu ortam geleneksel ve merkezi kuruluşlara olan güvensizlikten dolayı doğdu. Dünyada ve ABD’deki güven endeksine bakın, yerlerde sürünüyor. İnsanlar Joe Biden ve Donald Trump’tan birini seçmek zorunda oldukları için kendilerini vurmak istiyorlar! Fed’in işi çok zor. Enflasyon 9.1 oldu. Enflasyon düşerken insanlar bu kez ‘resesyon’ diye bağırmaya başlayacak. Dolayısıyla kripto paraları öne çıkaran makro olaylar, aynen orada duruyor.

“Doktorum beni değil, ben onu düşünmeye başladım”

Kalp doktorum Celsius’ta 1 milyon dolar kaybetti. O benim kalbimi düşüneceğine ben onunkini düşünmeye başladım! Bu yüzden CeFi çalışmadı ama DeFi çalıştı yorumunu yapıyorum. Bu yüzden iki alanda da gelecekte daha fazla şeffaflık göreceğiz. Kullanıcı arayüzleri daha kolay olacak, her şey basitleşecek.

“Bitcoin’in 5 yıl içinde 500 bin dolara gideceğine inanıyorum”

Ben hala Bitcoin’in benzeri olmadığını düşünüyorum. Bitcoin’in her portföyde yer alması gereken bir varlık olduğunu düşünüyorum. Metaverse ve Web3 muhtemelen Ethereum etrafında oluşacak. Ben hala Bitcoin’in 500 bin dolara ulaşacağına inanıyorum. 5 yıl içinde bu seviyeyi göreceğimizi düşünüyorum. Şu anda yaşananlar sadece yoldaki tümsekler. Kesinlikle bir U-dönüşü değil. ABD’de, Avrupa’da henüz bu endüstriye girmeyenler, girmeye başlayacaklar. Ekonomiler, finans politikaları şu anda çok belirleyici… Hiper-enflasyon her yerde var. İnsanlar artık sinirlenmeye başladı. Sri Lanka’da olanları görüyoruz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl