Galaxy Digital CEO’su Novogratz: Bitcoin 5 sene içinde 500 bine gidebilir

Varlık yönetim şirketi Galaxy Digital'ın kurucusu ve CEO'su Mike Novogratz, ABD medyasından Bloomberg TV'de katıldığı yayında Bitcoin'in 5 sene içinde 500 bin dolara gitmesini beklediğini söyledi. Bu senenin durgun geçeceğini düşündüğünü belirten Novogratz, insanların artık geleneksel dünya düzenine inanmadığını ve değişiklik istediğini dile getirdi.

Kripto para yatırımları ve olumlu görüşleriyle bilinen Mike Novogratz, Bloomberg TV’de katıldığı programda, Bitcoin’deki büyümenin önümüzdeki yıllarda devam edeceğini düşündüğünü söyledi.

5 sene içinde en büyük kripto paranın 500 bin dolara gidebileceğini belirten Novogratz, şu ifadeleri kullandı:

“Bir gecede Bitcoin’e geçilmeyecek ama…”

Rusya-Ukrayna savaşıyla paranın artık eskisi gibi tanımlanmayacağı söyleniyor ama para mı aynı kalmayacak yoksa dolar mı? Bence dolar… Değişim ne zaman başladı? 10 sene kadar oluyor. ABD ve AB, Rusya’ya “Senin olduğunu düşündüğün varlıklar, aslında senin olmayabilir” dediler. Bu da bilmediğimiz bir dünyaya girmemize sebep oldu. Ulusal paralar daha çok erimeye başladı. Evet, dünya bir günde Bitcoin’e geçmeyecek ama insanlar artık “Benim de egemen para olmalı” görüşüne sahip olmaya başladılar.

“Rusların yaptırım delmek için kripto kullanma şansı sıfır”

Şunu net olarak söyleyeylim ki, Rus hükumetinin yaptırımları delmek için kripto kullanma şansı sıfır. Biz Galaxy Digital olarak 25 kurum tarafından denetleniyoruz ve eminim ki, Binance ve FTX gibi borsalarda da bu rakam benzerdir. Neredeyse tüm kripto paralar borsalara girip çıkıyor ve borsaların çoğunda KYC uygulaması var. Bitcoin blok zinciri ise açık. Her şey ortada. Hatta birilerini yakalamak istiyorsanız Bitcoin blok zinciri kullanırsınız. Elizabeth Warren bu yüzden yanlış yerden bakıyor.

“Bitcoin hayat kurtarıyor”

Rus rublesi son 10 yılda %90 değer kaybetti. Sadece bu yıl sanırım bu rakam yüzde 65. Türk lirasına bakıyorsun benzer rakamlar var. Dolayısıyla Bitcoin’in burada hayat kurtardığını söyleyebiliriz. Rusların bu ortamda paralarının bir bölümünü Bitcoin’e geçirebilme şansları oldukları için de mutlu olmalıyız.

“Belli bir dinlenme dönemi olacak”

Bitcoin geçen sene çok fazla arttı. Fed’in para basma hikayesinin arkasından bu artış gelmişti. Bence bir süre dinlenme dönemi olacak. Dünyada Bitcoin alan 150 milyon insan var. Ve bu kişiler ellerinde tutmaya devam ediyorlar. Bir ülke olsa 8. en büyük ülke olurdu. Bitcoin’in daha da artması için, bu topluluğa yeni birilerinin girmesi lazım. Şu anda insanlar krizde, Çin teknoloji hisseleri sert şekilde düşüyor. ABD’de de düşüyor. Bu ortamda insanlar, ‘Ben daha çok riske girmeliyim’ diye düşünmez. Bu yüzden belli bir duraksama dönemi olacaktır.

“5 sene içinde 500 bin dolar olur”

Fed henüz faiz artırımına başlamadı bile… Ona rağmen bu düşüş geldi. Bu sene 30 ilâ 50 bin dolar arasında gidip gelmesini bekliyorum. 5 sene içinde ise 500 bin dolar olacağını düşünüyorum. Eğer olmazsa, benimsenme döngüsü konusunda yanılmışımdır demektir. Bitcoin geçen sene çok sert şekilde büyüdü. ABD’deki emeklilik fonlarından tutun da, Ortadoğu bölgesine kadar ciddi bir ilgi var.

“Gençler artık değişiklik istiyor”

İnsanlar artık dünyaya karşı güvenlerini kaybettiler. Özellikle gençler… Z jenerasyonu, dünyanın gidişatını beğenmiyor ve değişiklik istiyorlar. Bitcoin ağına herkes katılabilir. Kaç paranızın olduğu ve hangi milletten olduğunuzun bir önemi yok.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl