Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Robinhood CEO’su GameStop olayıyla ilgili Kongre’de ifade verecek

vlad

Geçtiğimiz haftaya damga vuran GameStop hisselerinın fiyat hareketleriyle ilgili olarak, alım ve satım işlemlerine kısıtlama getirilmesinden ötürü Robinhood şirketinin CEO’su Vlad Tenev, ABD Temsilciler Meclisi Finans Komisyonu’nun önünde ifade verecek.

Hatırlanacağı üzere Reddit platformunda, GameStop hisselerinin düşüşüne yatırım yapan serbest yatırım fonu şirketlerine darbe vurmak isteyen ve finans terminolojisinde “short squeeze” yani “düşüşe yatırım yapanları sıkıştırmak” anlamına gelen bir hareket için birleşen bir grup kişinin sayısı olayın yayılmasıyla gittikçe artmış ve bir harekete dönüşmüştü.

Ücretsiz olarak alım-satım işlemlerinin yapılabildiği Robinhood uygulaması da bir süre sonra sisteme kısıtlamalar getirmiş ve büyük tepki almıştı. Şirket CEO’su Vlad Tenev’in 18 Şubat tarihinde “Oyun durdu mu? (Game Stopped?) Açığa satanlar, sosyal medya ve perakende yatırımcılar çarpıştığı zaman kim kazanır ve kaybeder” başlıklı oturumda ifade vereceği belirtildi.

Oturuma, Robinhood’un hareketlerinden şüphe duyduğunu ve konuyla ilgili endişelendiğini belirten kongre üyesi Maxine Waters başkanlık edecek.

“Robinhood’un işlemleri kısıtlayıp kısıtlamadığı konusunda endişelerim var”

MSNBC’ye konuşan Waters, “Robinhood’un işlemleri kısıtlayıp kısıtlamadığı konusunda endişelerim var. Çünkü bu olaya dahil olan serbest yatırım fonları ile Robinhood arasında bir anlaşma bulunuyordu” dedi.

CEO Tenev ise, çalkantılı bir trade döneminde platformun, hem müşterileri hem de kendisini korumak için böyle bir kısıtlamaya gittiğini söyledi. Talebin, trade bölümlerindeki zorunlu para yatırma işlemlerini kolaylaştırma mekanizmasını geride bıraktığını belirten Tenev, platformunun piyasa ya da onun üyeleri tarafından yönlendirildiği iddialarını da reddetti ve kararın teknik bir operasyon için alındığını söyledi.

Tenev’in bu yorumlarının küçük yatırımcıyı daha da öfkelendirdiği ve platformdan tazminat taleplerinin de arttığı belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl