Garanti Faktoring (GARFA) bedelsiz sermaye artırımı onaylandı: GARFA bedelsiz ne zaman? İşte detaylar…

garfa bedelsiz ne zaman

Yüksek faiz ortamının yıldız şirketlerinden biri olan Garanti Faktoring GARFA bedelsiz sermaye artırımı için daha önce başvuru yapmıştı. Bir süredir SPK’dan onay bekleyen Garanti Faktoring’e beklediği onay geldi. Sermaye Piyasası Kurulu, Garanti Faktoring’in %400’lük bedelsiz sermaye artışı talebini kabul etti.

GARFA yatırımcılarını sevindiren bu haberle birlikte yarın hissenin pozitif bir açılış yapması bekleniyor. Garanti Faktoring payları bugün Borsa İstanbul’da %3,54’lük yükseliş gerçekleştirmiş ve günü 190 TL ile kapatmıştı.

GARFA bedelsiz sermaye artırımı ne zaman?

Garanti Faktoring’in (GARFA) %400’lük bedelsiz sermaye artırımının gerçekleşmesi için önünde gerçekleştirmesi gereken bir yönetim kurulu toplantısı var. Şirketin yönetim kurulu mümkün olan en kısa sürede toplanıp bölünme işlemlerinin gerçekleşeceği tarihi tebliğ edecek. Kısa sürede onaylanması beklenen bu tarihin ardından bölünme işlemleri Borsa İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Garanti Faktoring’in bölünme işleminden sonra sermayesi ne kadar olacak?

Mevcut sermayesi 79 milyon 500 bin Türk Lirası olan Garanti Faktoring’in bölünme işlemlerinin ardından sermayesi 397 milyon 500 bin TL’ye yükselecek.

GARFA bedelsiz sermaye artırımı iç kaynaklardan karşılanacak.

GARFA hissesi neden yükseldi?

Türkiye’nin 2023 yılında enflasyonla mücadele kapsamında başlattığı faiz artırımları neticesinde faktoring şirketleri değerli hale geldi. Hem krediye ulaşmakta yaşanan zorluklar hem de ulaşılsa bile banka kredi faizlerinin yüksek olması kurumsal firmaları faktoring şirketlerine yönlendirdi. Bu nedenle 2023 yılının ikinci yarısında faktoring şirketleri oldukça karlu bir süreç geçirmişti. Bu karlı süreç etkisini hisse senetlerinde de gösterdi.

GARFA hissesi bir yıl önce 21 TL’den işlem görüyordu. Faiz artırım süreci başladıktan sonra ise GARFA hissesinde uzun yıllardır görülmeyen bir ralli başladı. Şirket payları zaman zaman hızlı yükselişler yaptı zaman zaman dinlendi ve 1 yılın sonunda 190 TL’ye gelerek altın, döviz ve pek çok emtiayı geride bıraktı.

Şubat ayında bedelsiz sermaye artırımı için başvuru yapan GARFA o günden beri 180 lira ile 210 lira arasında mekik dokuyordu. Bedelsiz onayının gelmesiyle birlikte hisse senedinde rahatlama yaşaması bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl