Gary Gensler, Ether ETF sorusuna ne cevap verdi: Menkul kıymet mi, emtia mı?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, katıldığı bir televizyon programında, kripto paralarla ilgili geçmişteki sözlerine benzer ifadeler kullandı. Ether ETF'leri de sorulan Gensler, "Bu talepler şu anda masada… 5 kişilik komisyon karar verecek" dedi ama sır vermedi.

Dün kripto ve hisse senedi uygulaması olan Robinhood’a bir “Wells notice” bildirimi gönderdiği ortaya çıkan SEC’nin başkanı Gary Gensler, ABD medyasına konuştu.

CNBC televizyonunda ünlü finans programcısı Andrew Ross Sorkin’in sorularını yanıtlayan Gensler, daha önceki sözlerinden pek farklı konuşmadı.

“Kriptonun büyük kısmı menkul kıymet”

Medyanın kendisine sürekli olarak kripto paraları sorduğuğunu ancak bu alanın, denetimlerindeki piyasaların aslında çok küçük bir kısmı olduğunu ifade eden Gensler, şunları söyledi:

“100 trilyon dolardan fazla değerde piyasaları denetlemeye çalışıyoruz. Bunun yarısı hisse senetleri piyasaları… Kripto paralar ise aslında bizim denetlediğimiz kısmın gerçekten çok küçük bir bölümü… Ancak görüyoruz ki, buradaki kripto paraların büyük bölümü bizim kanunlarla koruduğumuz çerçevenin dışında kalıyor. Ayrıca medya da kripto konuşuyor. Ben bu programa defalarca katıldım ama siz bana hep kripto sordunuz. Dolayısıyla, sermaye piyasaları bizim ana bakış açımız olsa da, medyanın bakış açısı kripto alanına gidiyor. Bakın kripto alanının büyük bölümü menkul kıymetlerden oluşuyor. Hiçbirinin beyanda bulunma ihtiyacı olduğunu görmüyoruz. Bu token’larla ilgili bilgiler, açıklamalar, beyanlar nerede? Bunlar olmadan yatırımcıları koruyamayız”

Ether, menkul kıymet mi, emtia mı?

“Ethereum bir menkul kıymet mi yoksa emtia mı? İleride bir gün Ether ETF’leri görecek miyiz?” sorusunu da cevaplandıran Gensler şunları söyledi:

“Burada asıl sorulması gereken soru şu… Amerikan yatırımcısı bu anlamda nasıl korunabilir? Şu anda bu dünyada gerekli beyanlar yapılmıyor. Aracı kurumların şu anda yaptıklarına biz asla izin vermezdik. Onlar bu yaptıklarını New York Borsası’nda yapamazlardı. New York Borsası şu anda kendi müşterileri aleyhine işlem yapmıyor, yapamaz da…”

McHenry’nin sert sözlerine cevap veremedi

ABD Kongresi’ne bağlı olan Finansal Hizmetler Komitesi’nin başkanı olan Patrick Henry’nin, geçtiğimiz günlerde yaptığı, “SEC personelinin yalan söyledikleri geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkmışken, şimdi de Gary Gensler, Ether’in bir menkul kıymet olup olmadığıyla ilgili Finansal Hizmetler Komitesi’ni yanıltmıştır” demesi de sorulan Gensler, şu yanıtı verdi:

“Biz her zaman Kongre’yle direkt olarak konuşuyoruz. Ne yaptığımızı onlara anlatıyoruz. Bir soruşturma başlatmış ya da başlatmamış olalım, birçok konuda yorum yapmıyoruz. Sonunda dava açacaksak açıyoruz. Dediğim gibi burada da sessiz kalmak zorundayım”

“Ether ETF’i masada” dedi, sır vermedi

Ether ETF’lerinin muhtemel onay ya da ret kararıyla ilgili de soru sorulan Gensler, “Şu anda Ether ETF’leri konusu bizim komisyonumuzun masasında… 5 kişilik komisyon ileriki dönemlerde karar verecektir” dedi ve bu konuda bilgi vermedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl