Gary Gensler: Ripple kararının yeni kripto kuralları sağlaması için çok erken

SEC başkanı Gary Gensler, geçen hafta mahkemenin verdiği XRP kararının ardından ilk kez detaylı bir röportaj verdi. Dava hakkında fazla konuşamayacağını belirten Gensler, verilen kararın ise yeni kripto kuralları getirip getirmeyeceğini söylemek için çok erken olduğunu ifade etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, Yahoo Finance’in sorularını yanıtladı. Katıldığı çevrim içi yayında konuşan Gensler, geçtiğimiz hafta çıkan XRP kararının, yeni kripto kuralları yaratacağını söylemek için “çok erken” olduğunu belirtti.

“Kurallar zaten belli…”

Başkanlığı sırasında birçok kural değişikliği getirdiklerini ve sürekli olarak bu konuda çalıştıklarını belirten Gensler şu ifadeleri kullandı:

“Yatırım sözleşmesi borsası, bir aracı ya da aracı kurum olmak nedir, yatırım danışmanı ne demek… Bunlarla ilgili kurallar belli. Bunların kitabı var ve hepsi yazıyor. Aracı kurumlarla ilgili düzenlemeler yaptık. Değişiklikler getirdik. Bu alanda ‘özel amaçlı aracı kurum’ deniyor. Onun için de kurallar getirdik. İlerlemeye devam ediyor. Hiçbir şey yapmıyor değiliz. Bunların hepsini yaptık. Dolayısıyla çıkan kararın bu alana etkisi olacağını düşünmek için henüz çok erken…”

Hatırlanacağı üzere SEC’nin, bu kurallardaki tanımları merkeziyetsiz borsalara da getirmek istemesi ya da saklama kurallarının dijital varlıklarda da geçerli olacağını belirtmesi, kripto topluluğundan büyük tepki almıştı.

“DeFi merkeziyetsiz değil…”

SEC başkanı merkeziyetsiz finans konseptine de karşı çıktığını belirtti ve şunları söyledi:

“Bu alan aslında ciddi şekilde merkezileşmiş durumda… Kurumların CEO’ları ya da CTO’ları var. Varlıklar 100’den az sayıda kişi tarafından tutuluyor. Bu sebeple buradaki finans bence merkezi… Dediğim gibi bizim için önemli olan yatırım yapanların güvenliğidir. İlk menkul kıymet kanunları da buna göre yazılmıştır. Bu kanunlar hem yatırımcıyı hem de piyasaları korur”

“Ripple davası devam ediyor”

Ripple davasıyla ilgili “süreç devam ettiği için” çok fazla konuşamayacağını belirten Gensler, “Ben fikirlerimi bu tür röportajlarda söylemek yerine, Kongre üyeleriyle direkt olarak paylaşıyorum” dedi.

Gensler, katıldığı bir yapay zeka konulu konferansta da, XRP’nin küçük yatırımcıya yapılan satışlarının yatırım sözleşmesi olmadığına yönelik kararın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söylemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl