SEC Başkanı Gensler’a büyük tepki: ABD’li şirketleri Çin’e sürüklüyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde soruları cevaplandırdı. Gensler'ın kripto endüstrisine yönelik düzenleyici yaklaşımı Cumhuriyetçi milletvekilleri tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

SEC Başkanı Gary Gensler’ın, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde Kongre üyelerinin önüne çıkması kripto topluluğu tarafından merakla takip ediliyordu.

ABD’li regülatörün üst düzey ismi, Komite önünde soruları yanıtladı. Oturum oldukça sert geçti.

SEC Başkanı Gensler’a büyük tepki

SEC Başkanı yaptığı açıklamalarda, hızla gelişen dijital varlık sektörünün düzenleyici gözetim açısından zorluklar yarattığını öne sürdü.

Milletvekilleri de Gensler’ı düzenleme çalışmalarında netlikten yoksun olduğu gerekçesiyle şiddetle eleştirdi.

Cumhuriyetçi milletvekilleri SEC başkanını yerden yere vururken en sert tepki Temsilci Tom Emmer’dan geldi.

“Gensler, ABD’li şirketleri Komünist Çin’e sürüklüyor”

Emmer, Gensler’in performansını eleştirdi ve eylemlerinin Amerikan şirketlerini Çin Komünist Partisi’ne doğru yönlendirdiğini iddia etti. Cumhuriyetçi Kongre üyesine göre Gensler, kripto sektörünü ‘Komünist Çin’e sürüklüyor.

Emmer, “SEC’de geçirdiğiniz süre boyunca, kripto para piyasasının düzenleyici standartlara uymasını sağlamak amacıyla mevcut düzenleyici yapıya göre uyarlanmış ve açıkça dijital varlık sektörü için tasarlanmış nihai düzenlemelerin sayısı nedir?” diye sordu.

Ardından düzenleyicinin sözünü keserek “Cevap sıfır” dedi.

Oturumdan önce, milletvekilleri SEC’yi kripto şirketleri için net kuralların olmaması nedeniyle eleştirdi.

Geçtiğimiz yıl önde gelen dijital varlık borsası FTX’in çöküşünün ardından, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dikkatini hızla büyük ABD’li kripto para kuruluşlarına yöneltti.

SEC’nin kripto sektörüne karşı duruşu gün geçtikçe katılaşıyor

2021’de göreve gelen Gensler’e göre, coin ve token’ların büyük bir kısmı yatırım sözleşmesi olarak kategorize ediliyor. Bununla birlikte, bazı kişiler kuruluşun yetki alanını aştığını savunuyor.

Ocak ayında Genesis ve Gemini, kayıtsız yatırım sözleşmesi sağlamakla suçlandı. Aradan bir ay geçtikten sonra, başka bir kripto para borsası olan Kraken, düzenlemeleri ihlal ettiği gerekçesiyle 30 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Ardından, geçen ay Komisyon, Amerika’nın en büyük kripto borsası Coinbase’e, stake ürünlerinin kayıtsız yatırım sözleşmesi oluşturduğunu iddia eden bir Wells Bildirimi gönderildi.

Mali gözlemci en son eyleminde, Seattle merkezli bir borsa olan Bittrex’i, birden fazla alanda kayıt yaptırmaması nedeniyle yasalara uymamakla suçladı. Kuruluş tarafından, önde gelen iki kripto para olan Dash ve Algorand’ın yatırım sözleşmesine benzer özellikler sergilediği iddia edildi.

Bazı politikacılar, özellikle Cumhuriyetçi partiye bağlı olanlar, bu önlemlere karşı güçlü bir şekilde karşı çıkıyor. Kurum tarafından benimsenen kripto paraya ilişkin düzenleyici pozisyonun ABD’deki ilerlemeyi ve yaratıcılığı engelleyebileceğini savunuyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl