ABD’li iki senatörden Gensler’a hack mektubu: Kabul edilemez! Hemen açıklayın

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun resmi X hesabının hack'lenmesi finans dünyasında büyük ses getirirken, iki senatör ise SEC başkanı Gensler'a olayın açıklanması için iki haftalık süre verdi.

Finans dünyası Bitcoin spot ETF’ler konusunda verilecek kararı merakla beklerken, dün yaşanan olay ise ABD’li politikacıları kızdırdı. Konuyla ilgili olarak iki senatör, J.D. Vance ve Thom Tillis SEC başkanı Gary Gensler’a resmi bir mektup yazdılar.

Mektupta bu olayın kabul edilemez olduğu ve Gensler’dan, iki hafta içinde konuyu açıklığa kavurşturması istenerek şu ifadeler kullanıldı:

“Bu gelişmeler komisyonun iç siber güvenlik önlemlerine ilişkin ciddi endişelere yol açmaktadır ve kurumun yatırımcıları korumak için hep telaffuz ettiği adil, düzenli ve etkin piyasaları sağlama şeklindeki üçlü misyonuna ters düşmektedir”

“İçeriden biri mi yaptı? Ödeme yapılacak mı?”

Vance ve Tillis mektuplarında SEC başkanından, sosyal medyada büyük ses getiren olayla ilgili belirsizlik unsurları içeren altı soruya yanıt vermesini istediler. İki senatör Gensler’den mektuba 23 Ocak tarihine kadar yanıt vermesini talep etti.

Sorulan sorular arasında; Gensler’ın bu olay sebebiyle oluşan mali kayıpları telafi edip etmeyeceği, yaşananların spot Bitcoin ETF kararını açıklama tarihinin değişmesine yol açıp açmadığı ve hack saldırısının içeriden biri tarafından yapılıp yapılmadığı bulunuyor.

SEC gece saatlerinde yaptığı açıklamada hack olayıyla ilgili soruşturma başlattığını ve ABD’li kolluk kuvvetleriyle de bu konuda birlikte çalışacağını belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl